Kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) by se mohly rozšířit například na obce, kraje nebo vysoké školy. Sněmovna dnes do druhého čtení propustila pirátskou novelu ústavy a prováděcí novelu zákona o NKÚ, které s takovým rozšířením pravomocí počítají. V úterý večer Sněmovna podpořila obdobnou vládní novelu zákona o NKÚ, o dvou pirátských předlohách již nestihla rozhodnout a hlasovala o nich až dnes. Poslanci všechny tři materiály projednávali současně.

Všechny tři předlohy odolaly návrhu na zamítnutí, který vznesl Martin Kupka (ODS). Vadilo mu například, že návrh neruší existující kontroly a neřeší, jak systém kontrol zefektivnit. Také další poslanci vyjadřovali obavy z toho, že obce budou vystaveny dalším kontrolám a přinese jim to jen zátěž.

Ke změně pravomocí NKÚ je nutné prosadit změnu ústavy, což se dosud nepodařilo. Vláda v návrhu vyšla ze svého programového prohlášení, kde slibuje prosazovat rozšíření působnosti NKÚ na územní samosprávné celky a veřejně vlastněné obchodní společnosti. NKÚ nyní kontroluje hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Kontrolu hospodaření jiných subjektů než státu, tedy i obcí a krajů, může podniknout jen v případě, kdy subjekty hospodaří se státním majetkem.

Podle vládou navržené formulace by úřad mohl vedle hospodaření státu kontrolovat i nakládání s „dalšími veřejnými prostředky a s prostředky poskytnutými z veřejných rozpočtů“ – tedy i u územních samosprávných celků, s výjimkou obcí, kde obecní úřad nevykonává rozšířenou působnost. Piráti ve své novele navrhují, aby NKÚ mohl kontrolovat statutární města. Vládní i pirátský návrh počítají s tím, že by úřad směl kontrolovat i Českou televizi a Český rozhlas.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) v reakci na obavy některých poslanců, hlavně z řad ODS, uvedl, že podle vládního návrhu by NKÚ kontroloval v krajích nebo obcích s rozšířenou působností a dalších stanovených institucích pouze soulad jejich hospodaření s právními předpisy.

Mohlo by vás zajímat

Pokus o rozšíření působnosti NKÚ naposledy narazil v květnu 2016 v Senátu. Senátoři kritizovali, že kontroly by se týkaly také obecních samospráv, a upozorňovali na duplicity kontrol, kterým už obce podléhají na základě jiných právních předpisů. Vláda pak předložila další návrh, o němž však Sněmovna do konce minulého volebního období nestihla rozhodnout.

ČTK