Neděle, 28. února, 2021

Nizozemské aerolinky KLM jako první uskutečnily let se syntetickým palivem

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nizozemské aerolinky KLM uskutečnily jako první na světě komerční let s cestujícími s využitím syntetického leteckého paliva vyrobeného z udržitelného zdroje. Letadlo s tímto palivem letělo minulý měsíc z Amsterodamu do Madridu, oznámila dnes letecká společnost.

Vývoj a využití syntetického paliva a biopaliva jako alternativy k současnému kerosinu jsou považovány za důležitou součást úsilí o snížení emisí skleníkových plynů z letectví. Šéf KLM Pieter Elbers dodal, že udržitelné palivo možná nejvíce přispěje ke snížení emisí u nových letadel.

Letadlo KLM Boeing 737-800 použilo běžné palivo smíchané s 500 litry syntetického kerosinu vyrobeného firmou Royal Dutch Shell. Syntetického palivo tvořilo více než pět procent paliva potřebného na cestu.

Lety s kerosinem, ve kterém je přimícháno biopalivo, se staly již běžnou záležitostí. KLM v roce 2011 jako první použily při komerčním letu směs tvořenou z poloviny kerosinem a z poloviny jedlým olejem. Vývoj plně syntetických pohonných hmot však trval déle.

Syntetické palivo pro letecké motory se získává z oxidu uhličitého a vody, elektrolýza, která se používá k získání vodíku v tomto procesu, však potřebuje velké množství energie. Palivo pro KLM bylo vyrobeno v laboratoři Shellu za použití oxidu uhličitého zachyceného v největší evropské rafinerii ropy, v Pernisu u Rotterdamu, a z farmy se skotem v severním Nizozemsku.

Prezidentka Shellu pro Nizozemsko Marjan van Loonová uvedla, že cílem teď je, aby se syntetické palivo přeměnilo z pouhé technické možnosti do něčeho, co je ekonomicky životaschopné. Je proto nutné snížit náklady a zrychlit produkci, napsala agentura Bloomberg.

Britové plánují továrnu

Do biopaliv hodlají investovat i ve Velké Británii. Největší britské aerolinky British Airways postaví v americké Georgii továrnu, která bude vyrábět palivo z recyklovaného odpadu. Píše o tom deník The Guardian. Palivo má produkovat až o sedmdesát procent méně emisí. British Airways chtějí ekologičtější palivo používat k transatlantickým letům už od příštího roku. Z kapacitních důvodů s ním ale ze začátku bude létat jen pár letadel. Majitel firmy International Airlines Group se už dříve zavázal investovat 300 milionů liber, téměř 8,8 miliardy korun, do biopaliv.

(čtk, tor)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter