INZERCE

Přístav. Přístavní jeřáby. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Nizozemská společnost má obrovské zisky z obchodu s obilím s Ruskem. Navzdory sankcím

Navzdory četným sankcím uvaleným na Rusko kvůli jeho agresi proti Ukrajině má nizozemská společnost Viterra obrovské zisky z obchodu s ruským obilím a plní tak kremelskou válečnou pokladnu, tvrdí nizozemský deník De Volkskrant.

Podle listu se obrat společnosti, která je jedním z největších světových obchodníků s obilím a zároveň největším ruským zahraničním vývozcem obilí, v poslední době díky rostoucím cenám potravin téměř zdvojnásobil.

„Zatímco společnosti jako Shell a McDonald’s se po invazi na Ukrajinu z Ruska stáhly, často s obrovskými ztrátami, obchodník s obilím Viterra se rozhodl zůstat,“ napsal deník De Volkskrant.

Společnost působí mimo jiné v přístavu Taman na ruském pobřeží Černého moře.

Deník De Volkskrant poznamenává, že vše se odehrává ve stínu, neboť oči celého světa se upíraly na Ukrajinu, která kvůli blokádě ruským námořnictvem již několik měsíců nemůže vyvážet obilí. Obchod s obilím, a to jak ruským, tak ukradeným z Ukrajiny, mezitím pokračuje v nejlepším proudu.

Deník připomíná, že obchod s potravinami je ze sankcí proti Rusku vyňat, ale spolupráce se sankcionovanými subjekty je zakázána.

„Nizozemci provozují obilný terminál s ruským partnerem, jehož akcionáři jsou podle našich zjištění ruská banka VTB a dva oligarchové,“ napsal list De Volkskrant a poukázal na to, že banka je úzce spojena s Kremlem a že se na ni vztahují sankce EU.

Společnost odpovídá, že navzdory válce musí pokračovat v zásobování světa potravinami.

„Naplňuje tak kremelskou válečnou pokladnu,“ hodnotí nizozemský deník.

(hrb)