INZERCE

Matteo Messina Denaro. Foto: Europol

Nizozemská policie si myslela, že zatkla nejžádanějšího bosse mafie. Vyklubal se z něj britský fanoušek formule 1

Britský fanoušek formule 1 byl minulý týden zatčen v Nizozemsku poté, co byl zaměněn za sicilského mafiánského bosse, který je jedním z nejžádanějších uprchlíků v Evropě. Informoval o tom americký list Washington Post.

Čtyřiapadesátiletý muž, kterého jeho obhájce identifikoval pouze jako Marka L., zadržela těžce ozbrojená policie při jídle se svým synem v restauraci v Haagu, řekl jeho právník Leon van Kleef deníku The Washington Post.

Zamýšleným cílem policie by devětapadeátiletý Matteo Messina Denaro, mafiánský boss z jižní Itálie, považovaný za kmotra sicilské Cosa Nostry.

Messina Denaro, který má pověst playboye, je od roku 1993 na útěku před italskými úřady. Denaro se proslavil poté, co byl jedním z aktérů dokumentárního seriálu společnosti Netflix „Nejžádanější na světě“ z roku 2020 o nejslavnějších uprchlících před zákonem.

„Ale muž, kterého zatkli, se narodil a vyrostl v Anglii,“ řekl Leon van Kleef, právník Marka L., a dodal, že jeho klient měl silný Scouse přízvuk – specifický pro severoanglické město Liverpool a lze ho těžko napodobovat.

Popis uprchlíka, vydaný Europolem, přitom uvádí jako jediný jazyk Messiny Denara italštinu.

Mark L byl „více než překvapen důvodem svého zatčení,“ řekl van Kleef.

„Bylo jen otázkou času, kdy se situace vyřeší,“ podotkl advokát.

Nizozemské a italské prokurátory se Washington Post nepodařilo okamžitě po incidentu zastihnout, aby se k věci vyjádřili.

Poté, co byl zatčený Mark L. převezen do věznice s maximální ostrahou v Nizozemsku, byl předveden před prokurátory. Byl propuštěn poté, co úřady potvrdily, že muž, kterého zatkli, nebyl mužem hledaným italskými úřady na základě evropského zatýkacího rozkazu. Nizozemští prokurátoři pak případ stáhli, řekl advokát van Kleef.

Již jednou doživotně odsouzený Messina Denaro byl usvědčen z několika vražd, byl podle agentury Reuters loni v říjnu odsouzen k dalšímu doživotnímu trestu v nepřítomnosti za svou roli ve vraždách dvou protimafiánských prokurátorů v roce 1992.

Mafiánský uprchlík se před policií skrývá roky. Pak si ale někdo všiml jeho italských videí s vařením na YouTube.

Podle profilu nejznámějších mafiánských bossů na světě z roku 2007 má Denaro přezdívku „Diabolik“.

Podle profilu nejznámějších mafiánských bossů na světě z roku 2007, je Denaro známý také tím, že rád řídí rychlá auta a nosí značkové oblečení.

Messina Denaro údajně stojí za četnými vraždami, včetně bombových útoků ve Florencii, Římě a Miláně na počátku 90. let minulého století. Podle dokumentu společnosti Netflix se kdysi chlubil tím, že „zabil dost lidí, aby zaplnil malý hřbitov“.

Údaje ze zatykače na Mattea Messinu Denara. Foto: Europol

V roce 1993 Messina Denaro údajně pomáhal organizovat únos 12letého chlapce Giuseppe Di Mattea ve snaze umlčet jeho otce, který měl podle agentury Reuters svědčit proti mafii. Di Matteo byl údajně uškrcen a jeho tělo mělo být rozpuštěno v kyselině.

Italské orgány na žádost o komentář k tomu, proč a jak došlo k záměně v zatčení v Nizozemsku, nezareagovaly. Už dříve za pomoci počítače vygenerovali fotografie toho, jak by teď mohl Messina Denaro vypadat.

Chyba byla velmi pravděpodobně na straně italské prokuratury.

„Když řeknou, ať ‚zatkneme tu osobu‘, zatkneme ji. To je vzájemná dohoda, kterou s nimi máme,“ řekl k tomu nizozemský představitel veřejnoprávní televizi NOS.

Matteo Messina Denaro byl odsouzen za podíl na vraždách dvou známých soudců Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina v roce 1992. Nejhledanější muž Itálie je na útěku od roku 1993.

Denaro převzal vedení Cosa Nostry poté, co byli zatčeni její předchozí šéfové Bernardo Provenzano (v roce 2006) a Salvatore Lo Piccolo (v roce 2007).

K doživotnímu trestu byl Denaro v nepřítomnosti odsouzen už dříve, a to za vraždu deseti lidí v roce 1993 ve Florencii, Římě a Miláně.

Soudce Giovanni Falcone vedl tvrdý boj s italskou mafií. V roce 1984 se mu podařilo přesvědčit jednoho z jejích vysoko postavených členů Tommasa Buscettu ke spolupráci s vyšetřovateli, což umožnilo první „maxiproces“ s italskou mafií (1986-1992).

Obžalovali v něm 475 lidí a na 340 nakonec odsoudili, z toho dvě desítky na doživotí. O tomto procesu, který se týkal Cosa Nostry, vypráví i film První zrádce, neúspěšný kandidát Itálie v klání o americké filmové ceny Oscar.

Falcone a jeho nástupce Paolo Borsellino se v roce 1992 stali oběťmi dvou atentátů, při nichž zemřelo i několik dalších lidí včetně Falconeho manželky.

Jan Hrbáček