Po Národním plánu rozvoje sítí nové generace (NPRSNG), který má vytvořit podmínky pro čerpání evropských dotací na rozvoj vysokorychlostního internetu, dokončilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) práce i na dalším klíčovém materiálu pro ICT sektor.
Jedná se o návrh zákona o opatřeních ke snížení nákladů na budování vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, který má do českého právního řádu převést směrnici Evropského parlamentu a Rady 2014/61/EU z května 2014. Tzv. transpoziční novelu podle zjištění Ekonomického deníku odeslalo MPO včera do vlády.
Pro ICT sektor je transpoziční novela mnohem důležitější, než samotný NPRSNG, neboť upravuje pravidla pro veškerou výstavbu nových sítí a práva i povinnosti jednotlivých aktérů, včetně řešení sporů a sankcí. I transpoziční novela byla, stejně jako NPRSNG, předmětem politického sporu mezi ministrem průmyslu Mládkem a ministrem vnitra Milanem Chovancem, což zkomplikovalo a zdrželo proces její přípravy a schvalování. Po říjnové dohodě mezi oběma ministry, u níž asistoval premiér Bohuslav Sobotka, byla její poslední verze předložena do připomínkového v listopadu. Výsledkem připomínkového řízení bylo však 366 připomínek, z toho 219 zásadních. Jejich vypořádání proběhlo na konci ledna a podle informací Ekonomického deníku nebylo vůbec klidné.
Mohlo by vás zajímat
Více zde: NGA SÍTĚ: KRITIKA PRÁCE MPO SÍLÍ, MLÁDEK SPLNÍ POKYN PREMIÉRA
Právě i obavy o to, v jaké podobě nakonec Mládek pošle klíčovou transpoziční novelu do vlády, vedly ICT sektor k sepsání dopisu premiéru Bohuslavu Sobotkovi, kde varují před přijetím transpoziční novely ve stavu, v jakém se ke konci ledna nacházela a vyzvali jej k moderování dalšího kola debat nad podobou jak novely, tak národního plánu.
Více zde: ICT SEKTOR PÍŠE SOBOTKOVI: SVOLEJTE K ROZVOJI NGA SÍTÍ JEDNÁNÍ, STAV JE KRITICKÝ
Zda nyní premiér jejich volání vyslyší, je otázkou. Na stole má transpoziční novelu, kde byla sice většina připomínek technického charakteru vypořádána, avšak klíčové spory trvají. Podle informací Ekonomického deníku se jedná především o pověření Ministerstva vnitra (MV) zřízením a vedením jednotného informačního místa, kdy většina resortů i zástupců podnikatelských svazů požadují, aby jednotným informačním místem byl Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Důvodem je především to, že příslušná směrnice EU požaduje, aby tuto roli hrál nezávislý orgán, což ministerstvo, které bude navíc samo investorem do rozvoje sítí a tedy potenciálně stranou sporu, nesplňuje. Na to MPO suše konstatuje, že „působnost jednotného informačního místa byla svěřena Ministerstvu vnitra politickým rozhodnutím předsedy vlády“. Dalším rozporem je rozsah oprávněných subjektů podle transpoziční novely.
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) požaduje, aby okruh oprávněných subjektů byl omezen v souladu se směrnicí pouze na podnikatele, kteří zajišťují nebo jsou oprávněni zajišťovat veřejnou komunikační síť. „Vymezení oprávněného subjektu jde nad rámec směrnice bez zjevného efektu, který má být podle Směrnice zajištěn a dosažen. V této souvislosti ČTÚ upozorňuje především na recitál 9, 10, 13 a další Směrnice, z nichž jednoznačně plyne požadavek na zajištění efektů po podnikatelský veřejný sektor elektronických komunikací. Ustanovení § 2 písm. c) Návrhu však rozšiřuje okruh oprávněných osob nad rámec Směrnice o subjekty vykonávající působnost v oblasti veřejné správy a zajišťující komunikační sítě, tj. včetně neveřejných sítí. Tento přístup není nikterak odůvodněný, když ani Důvodová zpráva k Návrhu tento odklon od Směrnice nikterak neřeší“, argumentuje konkrétně ČTÚ ve svých připomínkách, které má Ekonomický deník k dispozici.
MPO tento požadavek odmítlo: „Požadavek na zahrnutí subjektů veřejného sektoru mezi oprávněné osoby souvisí se zájmem státu a územních samosprávných celků na rozvoj vysokorychlostních sítí NGA a státní garancí strategických projektových okruhů, které jej specifikují. Rozvoj těchto vysokorychlostních sítí NGA a implementace níže uvedených strategií mj. zvyšuje dostupnost a účinnost služeb poskytovaných občanům“.
Podle informací Ekonomického deníku naopak MPO vyšlo vstříc požadavkům na to, aby se nezdvojovala povinnost poskytovat informace podle tohoto zákona tam, kde již státní správa informacemi disponuje, což bylo častou námitkou a předmětem kritiky.
Dalším problémem je legislativní úroveň celé novely, která byla častým předmětem kritiky v připomínkovém řízení a MPO jej neodstranilo ani po vypořádání připomínek. Legislativní rada vlády a Jiří Dienstbier tak mohou v tomto stavu novelu odmítnout a vrátit předkladateli k dopracování. Podle informací Ekonomického deníku se navíc pod novelu odmítli podepsat úředníci spolupředkladatelského Ministerstva pro místní rozvoj, neboť se změnila většina textu oproti původní předloze, což je v rozporu s legislativními pravidly vlády.
Přečtěte si: NGA SÍTĚ: MLÁDEK POD TLAKEM SOBOTKY I SEKTORU
Zda bude transpoziční novela v této podobě vládou schválena, popřípadě zda ještě před jejím zařazením na program vlády proběhnou debaty nad její podobou se zástupci sektoru, je otázkou. Jisté je, že zásadní rozpory přetrvávají, MPO nevyšlo v mnoha technických otázkách vstříc požadavkům sektoru a navíc bude předmětem debaty to, zda transpoziční novela odpovídá příslušné směrnici, což bude mít vliv i na čerpání evropských dotací na rozvoj vysokorychlostního internetu.
-red-