Jan Mládek má už jen pět dní na to, aby do vlády předložil dva klíčové materiály k rozvoji vysokorychlostního internetu: transpoziční novelu a Národní plán rozvoje sítí nové generace.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek má nelehký úkol: do konce ledna musí do vlády předložit hned dva klíčové materiály pro další rozvoj vysokorychlostního internetu v ČR. Jedná se o tzv. transpoziční novelu, která by měla přispět ke snížení nákladů na budování nových sítí a Národní plán rozvoje sítí nové generace (NPRSNG). Podle informací Ekonomického deníku se však práce na jejich dokončení komplikují a vypořádání připomínek k oběma materiálům provázejí spory jak mezi ministerstvy, tak i kritika podnikatelského sektoru a zájmových sdružení.
Mládek je navíc pod tlakem i ze strany premiéra Bohuslava Sobotky. Ten se k situaci vyjádřil minulý týden hned dvakrát: ve čtvrtek při poslaneckých interpelacích na premiéra a v sobotním rozhovoru pro Lidové noviny (LN). Ze slov premiéra Sobotky vyplývá, že odmítá Mládkovu ministerstvu prodloužit termín pro předložení NPRSNG do vlády. A také nespokojenost s rychlostí prací MPO na těchto dokumentech.
Čtěte také: NGA sítě: Mládek pod tlakem Sobotky i sektoru
Den před jeho čtvrtečním vystoupením před poslanci proběhlo na MPO vypořádání připomínek k tzv. transpoziční novele, které podle informací Ekonomického deníku nebylo vůbec klidné. Řešila se například role ministerstva vnitra, které by mělo plnit jak roli informačního a registračního místa, tak nezávislého arbitra, s čímž většina zástupců nejen resortů, ale i zástupců sektoru a podnikatelských svazů, zásadně nesouhlasí. Namítají především, že vnitro bude samo investorem, tedy potenciálně stranou možných sporů a proto nemůže plnit roli nezávislého arbitra. Některé resorty, hlavně ministerstvo pro místní rozvoj, také upozorňovala, že se mění více než polovina textu předložené normy a proto by se měla celá vrátit zpět do připomínkového řízení.
„Příprava zákona je a byla vždy zmatečná, plná nevysvětlených koncepcí, například ministerstva vnitra. Spolugestor zákona, MMR, se od tvorby návrhu distancoval. Připomínky sektoru byly víceméně vypořádány, ale bez koncepce a zmatečně. Tedy výsledný návrh normy je přesný opak toho, co operátoři požadují pro výstavbu. Pokud by byla norma schválená, bude výstava dražší, a administrativa složitější. Navíc vše s hrozbou vysokých pokut ve vysoké právní nejistotě,“ sdělil své výhrady k práci MPO Jakub Rejzek z ISP Alliance, jedné z organizací, která přípravu dokumentů dlouhodobě sleduje. Podle jeho názoru by mělo MPO „odhodit šturm“ a znovu celou transpoziční novelu projednat na úrovni státní správy, samosprávy a se zástupci sektoru.
Nervozitu se stavem prací na obou materiálech navíc podle zjištění Ekonomického deníku projevují už i hejtmani. „Co se týče dotací z OPPIK, pak je i v zájmu Kraje Vysočina, kde evidentně stále existují lokality se špatnou dostupností vysokorychlostního internetu, aby i tyto dotace byly co nejdříve spuštěny. Se znepokojením sledujeme celou situaci a snažíme se prostřednictvím připomínkování kroků státu, diskusí se zainteresovanými subjekty a účastí našich zástupců v příslušných resortních pracovních skupinách celému procesu pomoci. Z pozice kraje pak připravujeme přímou metodickou a projektovou podporu subjektům, které se rozhodnou do procesu výstavby NGA sítí na území Kraje Vysočina zapojit. Velmi by nás proto mrzelo, kdyby díky nekonzistentnímu postoji a kompetenčním sporů uvnitř ČR náš stát přišel o možnost využití evropských prostředků na rozvoj NGA sítí,“ sdělil Ekonomickému deníku například hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, který má tuto oblast v Asociaci krajů ČR na starosti.
Jak zjistil Ekonomický deník, Mládek chce požadavek premiéra splnit a pošle oba materiály do konce týdne do vlády, ačkoliv to pravděpodobně vyvolá jen další kritiku především zástupců sektoru a zájmových sdružení. Podle jejich názoru totiž oba materiály nebudou ani po vypořádání podmínek splňovat náležitosti, vyžadované Evropskou komisí.
-red-