INZERCE

NGA: Jak se buduje rychlé připojení v Německu

Němci chtějí do roku 2018 surfovat rychlostí 50 MB za sekundu. Průmysl ale dostatečně neinvestuje do výstavby širokopásmového připojení. Ministr Alexander Dobrindt to chce změnit. 

Německu chybí miliardové investice, aby mohlo v mezinárodním měřítku držet krok v oblasti rychlého internetového připojení. Nyní získává spolkový program pro podporu výstavby širokopásmového připojení konkrétní podobu. Obce a okresy v oblastech s nedostatečným připojením, kde se německému Deutsche Telekom a jiným poskytovatelům výstavba nevyplatí, lze podle informací F.A.Z počítat až s 50% subvencí státu.

Vlastní podíl obvykle činí 10 procent. Vyplývá to z dokumentu o klíčových otázkách, který tento čtvrtek představí spolkový ministr Alexander Dobrindt (CSU), pod kterého výstavba širokopásmového připojení spadá, podnikům z telekomunikačního odvětví na setkání „Netzallianz Digitales Deutschland (Síťová aliance digitální Německo). Cílem je zajistit v celém Německu do roku 2018 internetové připojení s rychlostí minimálně 50 MG za sekundu. „S podpůrným spolkovým programem zacelíme prázdná místa na mapě. Celkem tento program podpoříme částkou 2,7 miliardy eur, řekl Dobrindt F.A.Z.

Jen ze samotné aukce mobilních frekvencí máme k dispozici příjmy ve výši 1,33 miliard euro, které si však mezi sebe rozdělí federace a spolkové země. Spolková vláda dále po období do roku 2018 poskytne celkem 1,4 miliardy euro ze státního rozpočtu. Obce a okresy hrají při přidělování prostředků klíčovou roli. Jejich úkolem bude spustit projekty výstavby, podat žádosti o podporu státu a spolkové země a koordinovat projekty.

DIW: Pozor na narušení hospodářské soutěže

Ekonom Marcel Fratzscher, prezident Německého institutu ekonomického výzkumu (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung, DIW) v Berlíně považuje výstavbu rychlého internetu za naprosto nezbytnou. V Německu máme problém s digitální infrastrukturou a jednu z nejhorších digitálních infrastruktur v Evropě, říká Fratzscher. Je to konkurenční nevýhoda se střednědobým až dlouhodobým dopadem. Tento ekonomický faktor hovoří v současnosti výrazně v neprospěch německa. Zároveň však varuje před zásahem státu: Je třeba opatrnosti, aby nedošlo k narušení hospodářské soutěže, říká Fratzscher. Ďábel se skrývá v detailech. Je třeba přesně zvážit, kde stát může pomoct a kde by to zvládli soukromí poskytovatelé sami. 2,7 miliard pro program považuje Fratzscher za příliš velkorysý a časový plán za příliš ambiciózní. Program je třeba uskutečnit rychle, aby byl rychlý internet vybudován do roku 2018.

Antimonopolní úřad, který radí vládě v otázkách hospodářské soutěže, hodnotí s ohledem na obce, že by státní zásah v telekomunikaci měl končit tam, kde mohou své služby poskytnout soukromé společnosti. Dále není problematické, pokud se komunální podniky omezí na výstavbu a provoz pasivních síťových infrastruktur, uvádí se v posudku komise z minulého roku. Širokopásmové sítě považuje úřad za předpoklad růstu a zaměstnanosti.

Jakub Rejzek, -of-