Ačkoliv Evropská komise chystaný plán na zjednodušení digitální legislativy ještě nevydala, neziskový sektor se již obává důsledků. Desítky odborníků se postavily proti tomu, aby Evropa rozvolnila ruce třeba provozovatelům systémů umělé inteligence. Varují před oslabením ochrany demokracie i občanů.
Koalice 52 občanských sdružení a akademických pracovníků vyzvala Evropskou komisi, aby neodkládala zavedení zákona EU o AI. V otevřeném dopise adresovaném místopředsedům Henně Virkkunenové a Stéphanovi Séjourné, ale také eurokomisaři pro hospodářství Valdisovi Dombrovskisovi, vyjádřil neziskový sektor obavy v souvislosti s připravovanou legislativou, jež má zjednodušit celou digitální agendu.
Signatáři dopisu tvrdí, že by to mohlo znamenat přehodnocení regulace v rámci zákona o umělé inteligenci. Množí se také obavy, že Komise odloží působnost zákona kvůli problémům s jeho implementací.
„Důrazně se stavíme proti jakýmkoli pokusům o odložení nebo znovuotevření zákona o umělé inteligenci, zejména s ohledem na rostoucí trend deregulace. Úsilí o zjednodušení by mělo vycházet z těžce vydobytých právních ochran, nikoliv z jejich rušení,“ uvádí se v dopise.
Mohlo by vás zajímat
Zpoždění ze strany průmyslu
Evropské neziskové organizace BEUC, European Digital Rights (EDRi), Centre for Democracy and Technology Europe (CDT Europe) a ECNL tvrdí, že zpoždění v procesu standardizace způsobená průmyslem, stejně jako kritika Kodexu zásad všeobecné umělé inteligence (GPAI), slouží pouze jako záminka k odložení platnosti legislativy, která byla původně stanovena na začátek loňského srpna.
Technologický pokrok musí respektovat práva a ochranu obyvatel. – Laura Lazaro Cabrera z organizace CDT Europe
„Zákon o umělé inteligenci je milníkem pro digitální budoucnost Evropy. Ukazuje, že technologický pokrok musí respektovat práva a ochranu obyvatel. Neexistuje žádný důkaz, že jeho povinnosti kladou na podniky nespravedlivé břemeno,“ tvrdí ředitelka programu pro rovnost a data v CDT Europe Laura Lazaro Cabrera. Zjednodušení legislativy by mělo přinést jasnost předpisů, ale nikoliv deregulaci celého sektoru, zdůraznila.
Podobně se vyjádřil Blue Duangdjai Tiyavorabun z organizace EDRi. „Zákon o umělé inteligenci je těžce vydobytým právním předpisem, jehož vyjednání trvalo roky. Je nebezpečné rušit klíčovou právní ochranu,“ uvedl.
V sázce je důvěryhodnost
Vedoucí právník z organizace BEUC Cláudio Teixeira varoval, že změny v zákoně o umělé inteligenci mohou „podkopat demokratické procesy, právní jistotu, narušit důvěru veřejnosti a ohrozit základní práva spotřebitelů“. Klíčová je podle něj v době inovací zároveň ochrana lidí.
Dopis upozorňuje i na procedurální problémy při zavádění zákona o umělé inteligenci. Za selhání neziskový sektor považuje absenci zřízení poradního fóra, který měl fungovat jako orgán občanské společnosti podle článku 67 zákona. Úřad pro AI jej dosud neuznal.
V reakci na obavy veřejnosti mluvčí Evropské komise Thomas Regnier trval na tom, že neexistují žádné lhůty ani pauzy při implementaci legislativy. Neziskový sektor ale připomenul případ oslabení unijních zákonů, které se týkají udržitelnosti firem. K nejistotě přispívá také stažení směrnice o odpovědnosti za AI z počátku tohoto roku, na které dopis poukazuje. Signatáři se obávají, že prosazování právních předpisů Unie nebude v oblasti umělé inteligence důsledné.