INZERCE

Nejnižší nezaměstnanost z členských států Evropské unie je v České republice. Foto: Pixabay

Nezaměstnanost mírně roste, varující je úbytek volných pracovních míst

Úřad práce ČR evidoval k 30. září celkem 256 380 uchazečů o zaměstnání. Je to o 4627 více než v předchozím měsíci, ale o 5762 méně než loni v září. Míra nezaměstnanosti aktuálně dosahuje 3,5 procent, což je na evropské poměry nízké číslo. Podle dat Eurostatu má Česko nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii.

Jak v tiskové zprávě uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí, trh práce ovlivňuje poptávka zaměstnavatelů po dělnických profesích – zejména ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. V některých regionech nadále trvá, i přes počínající útlum sezónních činností, zájem o sezónní pracovníky v oblastech jako je stavebnictví, zemědělství či lesnictví.

„Je dobrou zprávou, že míra nezaměstnanosti se v České republice zásadním způsobem nezvedá. Naopak se dlouhodobě pohybuje na velmi nízké úrovni. Platí, že počet nezaměstnaných u nás patří mezi vůbec nejnižší v celé Evropské unii. Realita na tuzemském trhu práce tak ukazuje, že každý, kdo chce, si práci může najít,“ uvedl k nové statistice ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Ve většině regionů zůstává míra nezaměstnanosti podobná jako před rokem. Zajímavostí může být pokles podílu osob bez práce v Karlovarském kraji (z 4,5 na 4 procenta) a Moravskoslezském kraji (z 5,3 na 4,9 procenta za poslední rok). Nejnižší nezaměstnanost je v současnosti v Pardubickém kraji (2,5 procenta) a nejvyšší v Ústeckém (5,3 procenta).

Volné pozice ubývají

Přesto lze vypozorovat první signály, že útlum ekonomiky – hlavně v reakci na extrémní růst cen elektřiny a plynu – je realitou. Úřady práce ke konci září evidovaly 306 098 volných pracovních míst, což je o 6 229 méně než v srpnu a dokonce o 51 813 méně než před rokem. Během září nahlásili zaměstnavatelé celkem 18 891 nových volných pracovních míst, což je o 25 928 méně než ve stejnou dobu loni.

Podle hlavního ekonoma firmy Cyrrus Víta Hradila se jedná o poměrně zřetelný signál počínajícího ochlazování české ekonomiky. Historicky je září měsícem, kdy má nezaměstnanost tendenci vlivem kalendářních efektů spíše klesat. Míra nezaměstnanosti podle Hradilova odhadu do konce roku patrně vzroste do blízkosti 4 procent. „S ještě většími obavami ale hledíme do začátku roku 2023, kdy nejedné firmě doběhnou fixace cen energií a navíc přelom roku standardně představuje příležitost k neprodloužení pracovních smluv,“ dodává Vít Hradil.

Tomáš Rovný