Český stát také vloni několikrát rozhodl, že podpoří vybrané firmy, nejčastěji daňovou úlevou. V získaných investičních pobídkách vedou jihokorejské společnosti Nexen, Mobis a Kiswire.

Zákon o dani z příjmů nám nakazuje, abychom přenechávali státu část svého výdělku nebo zisku. Ale existují výjimky. Například díky zákonu o investičních pobídkách některé firmy aspoň částečně daním uniknou, přestože v tuzemsku podnikají velmi úspěšně. Český stát dostává řadu žádostí o podobná zvýhodnění, a v roce 2016 vyhověl v celkem 72 případech.

Nejúspěšnější projekt dostal kladnou odpověď teprve v prosinci. Veřejná podpora může v tomto případě přesáhnout roční výdaje Poslanecké sněmovny, Senátu, Úřadu vlády a Kanceláře prezidenta republiky (dohromady).

3 největší stimuly, schválené v roce 2016

Mohlo by vás zajímat

Nejvyšší strop investiční pobídky byl vloni schválený korejské společnosti Nexen Tire Corporation Czech s.r.o., která uspěla s gumárenským a plastikářským průmyslem. V rámci daňové úlevy, tvorby pracovních míst, rekvalifikačních programů pro zaměstnance, zisku pozemků a taky díky kapitálové podpoře může od státu dostat pobídky celkově přesahující 3,5 miliardy Kč.

V žebříčku nejoblíbenějších investorů následuje taktéž korejská společnost Mobis Automotive System Czech s.r.o., která tady chce vyrábět dopravních prostředky. Patří pod značku Hyundai, stejně jako podobně pojmenovaná společnost Mobis Automotive Czech s.r.o., která již v roce 2008 dostala povolení k veřejné podpoře až 223,49 milionů Kč.

Třetí je Kiswire Cord Czech s.r.o. (kovodělný a kovozpracující průmysl), ovládaná opět z Korejské republiky.

Firma

Obor

Investice

Nová místa

Okres

Podpora

Nexen

guma, plast

22 764,34 *

1 384

Louny

3 546,29 *

Mobis

doprava

2 625,73 *

935

Nový Jičín

499,78 *

Kiswire

kovo

2 436,90 *

332

Louny

473,71 *

* Hvězdičkou jsou označeny finanční částky, uvedené v milionech Kč. Kromě výše přislíbených investic porovnáváme také plánované počty nově vytvořených pracovních míst, cílové okresy a stropy veřejné podpory. Zdroj: Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest (státní příspěvková organizace podřízená Ministerstvu průmyslu a obchodu).

Jak podporovaní investoři pomohli české ekonomice?

Veřejná podpora úspěšných nadnárodních podniků má jak zastánce, tak kritiky. Efektivita vynaložených veřejných prostředků totiž někdy může být sporná.

Sleva na dani a peníze za nová pracovní místa

Za Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. připomíná tiskový mluvčí Petr Vaněk: “Máme 3 300 zaměstnanců, kmenoví představují 75 %, agenturní 25 %.”

Investiční pobídky většinou znamenají, že firma dostane slevu na dani z příjmů právnických osob. V regionech, které jsou extrémně postižené nezaměstnaností, stát podporuje nové příležitosti: Vyplácí až 200 000 Kč za vytvořené pracovní místo a uhrazuje až polovinu nákladů na školení nebo rekvalifikaci přijatého zaměstnance. Ale jenom málokdy stát opravdu poskytne maximální možnou podporu.

Dlouhodobé analýzy naznačují, že skutečně čerpané slevy na dani nakonec představují kolem 20 % původně přislíbené částky,” upozorňuje Petra Menclová z agentury Czech Invest. “Investiční pobídky mohou investoři čerpat, pouze pokud splní zákonné podmínky, včetně avizované výše investice a počtu nově vytvořených pracovních míst,” vysvětluje Menclová. Pokud žadatel nakonec pravidlům nevyhoví, zvýhodněný není. Již přijaté prostředky musí v takovém případě zpětně vrátit do veřejného rozpočtu, včetně případných penále.

Petr Woff