Podnikatel Jaroslav Ptáček byl v podstatě personálním nástrojem známého kontroverzního šíbra ze severních Čech Tomáše Horáčka k násilnému převzetí poskytovatele nebankovních úvěrů Fair Credit Czech (FCC). FCC je sice aktuálně playte, přesto se z ní Horáček snaží ždímat poslední peníze. O co se hraje , jsou především pohledávky. Horáček je spolupracujícím obviněným, který svědčí pro státní zastupitelství hned v několika kauzách. Netají se tím, že je proto takřka nedotknutelnou osobou. Jaroslav Ptáček byl před nedávnem několikrát na Národní centrále proti organizovanému zločinu. Zda vypovídal proti šíbrovi Horáčkovi není známo, známo ale je, že sepsal u notáře záznam, ve kterém popisuje praktiky Horáčkovy skupiny. Ptáčka po jeho odchodu nahradil Horáčkův ověřený parťák Jindřich Štercl.
Jaroslav Ptáček se v notářském zápise věnuje zejména pokusu o násilné převzetí poskytovatele nebankovních úvěrů Fair Credit Czech prostřednictvím společnosti eMedic Global SE, které začalo loni v létě.
A detailně popsal roli kontroverzního podnikatele Tomáše Horáčka. Kauze se Ekonomický deník věnoval v několika textech ZDE, ZDE, ZDE nebo ZDE.
„Jak jsem již uvedl na policii, společnost Fair Credit Czech s.r.o., jsem koupil na základě informací ohledně možného prodeje od pana Horáčka s tím, že domluva, respektive podmínky prodeje byly takové, že si eMedic Global SE, odkoupí, aby měl pod kontrolou pohledávky a věřitele a já zůstanu ve společnosti eMedic jako jednatel. Dále, že budu zvolen jako jednatel FCC, kterou mám stabilizovat. Nebylo mi známo, že FCC je v totálním rozkladu a okusována ze všech možných stran věřiteli nebo to, že dochází k nějakému násilnému převratu,“ začal notářský záznam, zapisovaný před notářem Pavlem Mlíkovským, Jaroslav Ptáček.
O tom, že se 14 předtím zapsala jako vlastník FCC společnost Rosebary Capital Investments podle svých slov věděl.
„Proto jsem také neplnil kupní smlouvu neplacením, kde prodávající vyzval rozhodčího soudce, aby
někam potvrdil platnost smlouvy. Nejsem právník, řešil to pan Tomáš Horáček s jeho právníky. Až
následné došlo, na základě rozhodčího nálezu, k notářskému zápisu, kde jsem opět ani na vteřinu
neuvažoval, že se bude jednat o něco, co vyústí v tento boj dvou subjektů.
Jaroslav Ptáček byl sice zapsán jako statutár do FCC, ale pražský Městský soud vrátil krátce na to na do pozice původního jednatele Michala Štronera, člena dozorčí rady Ivo Krska i jediného společníka Rosebary Capital & Investments a.s.
Bod zlomu
„Bod zlomu začal dnem převzetí společnosti, kdy již bylo zřejmé, že se někdo brání. A to tak, že mi byl
odmítnut přístup do společnosti. Což nechápu a nepochopím nikdy, jak k tomuto precedentu mohlo
dojít, a to za účasti policie. Každopádně mi bylo vysvětleno p. Horáčkem, že se to do 24 hodin vyřeší.
V den převzetí jsem byl poslán p. Horáčkem, na základě nevpuštění do kanceláří, abych ihned
zablokoval banky jako jednatel. Což mi přišlo jako logický krok, když tam měl ještě stále přístup starý jednatel. To se i stalo, jak přes datovou schránku, tak i osobně, a vše bylo vyřešeno kolem 11 hodiny. Po mém návratu mi pan Horáček sdělil, že dal pokyn pí. Mikulové k převedení veškerých financí na eMedic, a ta stačila poslat cca 12 mil. Kč s tím, že půjde o úschovu majitele pro FCC na platby FCC, k čemuž byla připravena úschova. I tento krok mi byl tedy vysvětlen s odůvodněním ´ochrana´,“ uvedl dále Jaroslav Ptáček.
Následné se již podle Ptáčka děly věci, které již jasné naznačovaly, že je něco špatně.
„Byl jsem ujištěn p. Horáčkem, že je vše v pořádku, a to i jeho právníky resp. p. Salmonem (Jaroslav Ptáček tím míní Jana Salmona z J&T advokátní kanceláře – pozn. red.). První faul byl, že pokud se nemýlím, kupní cena eMedic prodávajícímu měla splatnost 27.10.2023 a tu mi dal pokyn uhradit z bankovní úschovy FCC s vysvětlením, že se to hned druhý den pošle na účet. To se do dnešního dne nestalo. Zde už byl strach a začal jsem to komunikovat s jeho právníky. Ti jen krčili rameny. Každopádně zde jsem ještě věřil, že se něco jen stalo a bude se to řešit následné a dluh se vyrovná. Zároveň jsem si byl ale vědom, že mohlo dojít k porušení smlouvy o úschově. Na můj nátlak na p. Horáčka jsem dostal agresivní odpověď, že vše bude zaúčtováno správné a nedojde ke škodě s doplněním, že vše vyhrajeme proti druhé straně podvodníků, ať to neřeším. No, řešil jsem to v hlavě a v obrovské bezmoci. Druhý den po zápisu na rejstřík došlo k podpisu řady smluv hned ten den. Jednalo se o Karsit, pak nějaký od P.., Pach… už nevím a smlouva p. Salmona na 20 mil, Kč vč. DPH, kterou jsem podepsal s tím, že již
byla dříve a vlastně všechny ty smlouvy byly již dříve podepsané dřívějším jednatelem panem Vondruškou. Všechny byly připravené a v podstatě podstrčené mezi smlouvami na změnu adresy společnosti eMedic, ověřovaní podpisu apod., kdy na stole byly stovky dokumentů. Od samého začátku FCC i eMedic řídí pan Horáček za asistence právníků, které začal platit z již zmiňované úschovy. V ten moment jsem již dostal strach z reakce p. Horáčka, když odmítnu uhradit (což jsem i udělal) a v ten moment jsem pochopil, že jsem úplně jinde než mi bylo prezentováno v srpnu a v září. V obrovském bezprecedentním stresu a chaosu jsem musel řešit několik věcí a současné vnímat, co se děje,“ pokračoval Ptáček.
Vztahy na policii a lidské dno
Podle něj se jednalo se o provoz FCC, právní věci ohledné vlastnictví a porozumění, jak fungovat pod správou závodu exekutora.
„Ocitnul jsem se někde, kde ani po manažerské ani právní rovině nikdy nebyl. Zároveň jsem pochopil, že jsem mezi lidmi na úplném lidském dně. Strach, co bude odmítnutím poslušnosti p. Horáčkovi se stupňoval každým dnem. Jeho bodyguardy, vztahy na policii, co prezentoval 3x denně. Každopádně pořád jsem věřil, že jen druhá strana kope a vše co tvrdí p. Horáček se zakládá na pravdě a vše se urovná. Smysl, proč jsem vstoupil do tohoto obchodu, ohledně možnosti stabilizace firmy, narovnání věřitelů a možnosti používat licenci k mému start-up projektu, se již v tento moment rozplynul, a to i přes mou naivitu, kdy jsem doposud byl ve společnosti, kde i pouhé podání ruky je víc než smlouva. To se psal listopad, kdy z úschovního účtu byly již placeny právní služby, něco si vzal hotové z bankovní karty a mzdy nových lidí, které si přivedl s sebou a já je do té doby neznal (s výjimkou slečny Slukové). Tyto dny, abych nastínil situaci, byly tak hektické a stresové, že jsem spal max. 4 hodiny denně. Strach, co se děje s provozem a mou zodpovědností, když jiný jednatel fakticky řídí firmu, ale zodpovědnost mám já. Opravdu, situace pod správcem závodu, dřívější jednatel, co stále koná bez zodpovědnosti, pod exekucí a pod nekontrolovatelnými kroky p. Horáčka, bylo něco, co se nedá ani slovy popsat. Někdy první týden v prosinci jsem už věděl, že je zle a hledal jsem v hlavě cestu, jak od toho utéci a ať si to řeší beze mne. Měl jsem ale jistotu, díky správci závodu, že v tento moment již nebude nic placeno, děláno nelegálně, nebo jak to popsat. Takže jsem vlastně zůstal v takovém vegetativním stavu, kdy stres byl enormní, ale s vírou, že se to nějak vyřeší. Sliby p. Horáčka, že se exekuce zastaví a rejstříkový soud se vyhraje v řádech dnů. Ty dny se vlekly pořád dokola, až jsem to pojmenoval ´allways tomorrow´“. I tak má kapacita a schopnosti vnímat všechny události, které se měnily každou hodinu, byla omezena i tím tlakem a stresem od pana Horáčka,“ řekl dále před notářem Ptáček.
Banda z jiné planety, krádeže za bílého dne, kompletní paralýza FCC
A pokračoval: „Když pominu právní boje, tak někdy, a už nevím kdy, jsem byl přinucen podepsat u notáře dluh p. Salmona ze smlouvy, kterou jsem podepisoval hned na začátku s vysvětlením, že to je obranný prvek proti druhé straně. Kdyby se druhá strana pokusila vybrat peníze apod. Hledání řešení, jak odejít
a neudělat více škod, bylo zase namístě. To už i dámy, správkyně závodu, poznaly, že to je banda z jiné planety a hledaly cestu, jak odejít. Což se stalo i pan Horáček nařídil dát odvolání. To jeho právník připravil a on mi to poslal na WhatsApp jako vždy, abych ho odeslal datovou schránkou. XX věcí ale odesílali právníci sami, na základě plných mocí. Nemůžu vlastně ani říct, co vše a kam se posílalo na základě těchto plných mocí mnou podepsaných, v první den převzetí, jak jsem již uváděl. Správce závodu i já jsme pochopili, že se jedná opravdu o nějaký druh převzetí společnosti FCC, v kterém je něco špatně. Jako laikovi mi přijde neuvěřitelné, že se to tak vůbec může stát. Kdy lež je rychlejší než zákon, lež a konstrukt právníků je rychlejší než soudy. A tento meziprostor je příležitost k obstrukcím, průtahům a krádežím za bílého dne.“
Podle Ptáčka pak Tomáš Horáček získal podobným způsobem jako FCC i jinou firmu – CFH investiční fond SICAV a.s.
„A to, že komunikuje s insolvenčním správcem Teterou (Ptáček tím zřejmě míní insolvenčního správce Ladislava Teteru z Ostravy – pozn. red.), rychlý přesun archívu mimo FCC a odeslání 1,5 mil Kč na digitalizaci jeho firmě. Týden před tím si poslal z účtu úschovy 1,4 mil Kč k umoření svého dluhu s tím, že částku do týdne vrátí. Prostě bezmoc. To křičel na účetní, když to nechtěla poslat. Tak jsem rozklepaný tu částku poslal. To vše a ten stres okolo s provozem, kdy vznikají škody v řádech milionů korun z důvodu nekonání vymáhaní pohledávek a jejím promlčením, jsem nabyl dojmu, že již není cesta ven a je pouze výběr mezi špatnou a méně špatnou stranou,“ diktoval dále Jaroslav Ptáček.
Akce násilného vyzvednutí archivu v sídle FCC v Ostravě byla pro Jaroslava Ptáčka příslovečnou poslední kapkou.
Ohroženo je přes miliardu korun
„Kdy porušoval snad vše, co se dalo porušit, od směrnic až po jednání s lidmi apod. Následující den jsem archív již neviděl a zároveň mi byl dán příkaz zajistit někoho na skenování, že se budou smlouvy žalovat. Na moji odpověď, že musí dojít buď k aukci balíčku nebo žalovat ve prospěch FCC nebo že jsou věřitelé, byla reakce: neřeš to FCC, již není, je tam pakt, pak ti to vysvětlím. Vysvětlení jsem nepožadoval, jen jsem nehodlal nikoho hledat. FCC je paralyzované kompletně,“ konstatoval dále Jaroslav Ptáček.
Na základě těchto skutečností jsem se Jaroslav Ptáček rozhodl dát kompetentním osobám, míněni zřejmě detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu, k dispozici časovou osu událostí.
„S tím, že nevím do jaké míry a čeho jsem se dopustil do dnešního dne, ale vzhledem k tomu, vím, co vše se chystá, tak toho nechci být součástí. Je to organizovaný boj několika skupin, které jdou přes mrtvoly a dovolím si říct, že za hranicí zákona. S tím, že jsem si vědom toho, že jsem byl k tomuto boji zneužit. Síla právní a i fyzická od pana Horáčka je ta na nejvyšší úrovni, kdy se navzájem používají právníci jak věřitelů, tak od p. Tetery, tak i jeho vlastních s jediným cílem, a to vykrást FCC z účtu bankovních a skrze archív věřitelů v účetní hodnotě 1,3 miliardy. Nejsem schopen se v tom orientovat. Soudy čtyři měsíce nekonaly a policie vše odložila s tím, že nedošlo trestnému činu. Nebudu posuzovat… Každopádně na základě těchto mých poznatků, odstupuji jako jednatel z FCC a eMedic. Vrátím vše do stavu před mým převzetím FCC, Nechci se podílet na čemkoliv, co bude následovat a nést zodpovědnost za něco, čemu ani nerozumím, včetně důsledků. Obklopen právníky s vlastními zájmy a zájmy toho, kdo je platí,“ uzavřel notářský zápis Jaroslav Ptáček.
Jak dále zjistil Ekonomický deník, poté, co se Jaroslav Ptáček vymezil vůči partě Tomáše Horáčka, velmi rychle došlo k jeho výmazu ze všech společností jež Horáček ovládá, a nahradil ho jeho kumpán Jindřich Štercl.
Kdy do těchto ekonomických malformací nejhrubšího zrna zasáhne policie zatím nikdo přesně netuší.
Jan Hrbáček