Agentura Fitch Ratings zvýšila dlouhodobý rating české plynárenské společnosti NET4GAS ze stupně BB na BBB- s pozitivním výhledem. Reaguje tak na vstřícnější nastavení cenové regulace v České republice i na očekávané splacení části z celkového dluhu ve výši přes 34 miliard korun.
Jak agentura Fitch uvedla ve svém oznámení, zlepšení ratingu o dva stupně odráží zlepšující se profil společnosti NET4GAS jak z hlediska obchodního profilu, tak kapitálové struktury. Tržby společnosti už dnes spadají do čistě regulovaných služeb, prakticky naopak zmizely nejisté příjmy za mezinárodní tranzit plynu. Další pozitivní zprávou pro NET4GAS je vstřícnější nastavení regulovaných cen přepravy plynu pro rok 2025.
Pozitivní výhled odráží očekávání ratingové agentury, že v šestém regulačním období, tedy v letech 2026 až 2030, tržby NET4GAS dále porostou. „V našem aktualizovaném ratingovém případu pro roky 2024 až 2028 nyní očekáváme, že celkové výnosy společnosti NET4GAS budou v průměru 5,7 miliardy korun, což je o 10 procent více než naše předchozí prognóza. Důležité je, že výnosy nyní pocházejí výhradně z regulovaných síťových operací, které mají nízké obchodní riziko,“ uvedla agentura Fitch.
Fitch dále očekává, že během příštích dvou let společnost NET4GAS prudce sníží svůj hrubý dluh o zhruba 12 miliard korun, a to s využitím vlastních hotovostních rezerv. Zbývající dluh ve výši 4 miliard korun splatný v letech 2025 a 2026 bude muset refinancovat novými dlouhodobými úvěry. Hrubý dluh tak během dvou let klesne na zhruba 22 miliard korun, což by při výši očekávaného provozního zisku před odpisu (EBITDA) okolo 4,2 miliardy korun ročně neměl být zásadní problém.
Mohlo by vás zajímat
Vlastníkem společnosti NET4GAS je od loňského prosince státem vlastněný provozovatel přenosové soustavy ČEPS. Ten původním vlastníkům, finančním investorům z Německa a Kanady, zaplatil – včetně různých doplatků – celkem 7,9 miliardy korun. Tato suma peněz přitom byla terčem ostré kritiky ze strany některých médií, odborníků a politiků jako nesmyslně vysoká. Hlavně s ohledem na vysoké zadlužení u bank a držitelů dluhopisů v objemu 34,4 miliardy korun.
Stát totiž převzal NET4GAS ve značně zbědovaném stavu. Loni vlastníka páteřní sítě plynovodů postihl propad tržeb o 77 procent na 3 miliardy korun, místo předloňského čistého zisku 6,24 miliardy korun měl ztrátu 1,71 miliardy korun. Způsobila to ztráta lukrativního byznysu v oblasti přepravy ruského plynu, který protekl Nord Streamem a východním Německem, do Bavorska, Slovenska, Rakouska a Itálie.
Společnosti NET4GAS přispěchal na pomoc stát, tedy konkrétně Energetický regulační úřad. Ten nedávno rozhodl, že provozovatelé regionálních distribučních soustav zaplatí v příštím roce za rezervovanou pevnou přepravní kapacitu společnosti NET4GAS o 27 až 30 procent více než letos. Růst se následně promítl do koncových cen plynu pro spotřebitele. Proti tak výraznému růstu protestovalo hlavně Teplárenské sdružení ČR; značná část tepláren plyn spaluje, nebo právě chystá přechod od uhlí k plynu.