INZERCE

Existují různé typy vodíku, které se od sebe liší nejen samotným výrobním procesem, ale i výslednými emisemi skleníkových plynů. Foto: Pixabay

Net4Gas chystá první projekt na využití přebytku elektřiny k výrobě syntetického metanu

Chystá se první projekt na českém území, který má otestovat možnost výroby vodíku a metanu z přebytků elektřiny ze solárních a větrných elektráren. Investorem je provozovatel páteřní sítě plynovodů Net4Gas, který si zvolil lokalitu u obce Uherčice na Břeclavsku.

Projekt s názvem Greening of Gas počítá s výrobou vodíku pomocí elektrolýzy vody. Vodík bude následně využíván v metanizačním procesu pro výrobu syntetického metanu, případně může být vtláčen do plynárenské sítě. Jedná se o pilotní projekt, rozsah záměru je tudíž poměrně skromný. Kapacita výroby vodíku je 78 tun za rok, v případě syntetického metanu 309 tun za rok.

Výhodou zvolené lokality je poloha v blízkosti vysokotlakého plynovodu a současně blízko bioplynové stanice BPS Uherčice. Odpadní oxid uhličitý z bioplynky bude surovinou pro výrobu syntetického metanu. Dopady projektu Greening of Gas – tedy řízení EIA – posoudí v nejbližších měsících úředníci ministerstva životního prostředí.

Podle vyjádření společnosti není výše investice přesně známa, bude se však pohybovat nad 100 miliony korun. „Rozhodnutí o tom, jestli bude naše společnost v projektu dál pokračovat do jeho realizační fáze či nikoli, je však podmíněno kromě jiného souladem s českou a evropskou právní úpravou, která prochází významnými změnami,“ uvedl mluvčí Net4Gas Vojtěch Meravý.

Technologie Power to Gas (využití přebytku elektřiny k výrobě vodíku či metanu) se rozvíjí v Německu, v Česku ji zatím nikdo nevyzkoušel. „Zkušenosti ze zahraničí, ale i zkušenosti z přípravy tohoto projektu, už dnes potvrzují, že tato technologie za využití existující plynárenské infrastruktury bude vhodným doplňkem akumulace pro využití výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů,“ uvádí dále Net4Gas v dokumentaci pro řízení EIA.

Schéma výroby vodíku a metanu metodou Power to Gas. Zdroj: Net4Gas, dokumentace pro řízení EIA

Výrobu vodíku zajistí elektrolyzer o výkonu okolo 500 kilowattů. Dalším krokem bude výroba syntetického metanu, který lze využít v plynovodní síti jako náhradu zemního plynu z Ruska. Sektor plynárenství hraje o své budoucí přežití. Evropská unie chce být do roku 2050 klimaticky neutrální, což v praxi znamená odklon od „fosilního“ zemního plynu k udržitelně vyprodukovanému metanu či vodíku.

Sice ne stejné, ale podobné plány mají i další hráči v české energetice. Skupina Solar Global na konci minulého roku uzavřela s německým podnikem H-Tec Systems smlouvu na nákup elektrolyzéru. Díky němu začne nejspíš jako první v České republice vyrábět bezemisní „zelený“ vodík. Zdrojem elektřiny pro elektrolýzu vody bude střešní solární elektrárna.

Jak Ekonomický deník uvedl v prosinci, společně s výrobnou vodíku firma v Napajedlech na Zlínsku postaví plnicí stanici pro osobní auta a autobusy. Výrobní kapacita vodíku bude až 100 kilogramů za den, tedy zhruba poloviční oproti záměru Net4Gasu.

David Tramba