Dvě třetiny českých podniků nesouhlasí se zavedením elektronické evidence tržeb. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila ČSOB.
61 procent tuzemských podniků nesouhlasí se zavedením povinné elektronické evidence tržeb. Velký nárůst administrativy očekává 31 procent firem, menší nárůst pak dalších 34 procent, zjistil průzkum mezi více než pěti sty podniky, který uskutečnila ČSOB. Častěji se zavedením elektronické evidence souhlasí větší firmy, méně živnostníci například řemeslníci, jejichž část ale bude z této povinnosti vyjmuta.
„Mezi firmami panuje ohledně zavedení elektronické evidence tržeb nervozita, obávají se zejména nárůstu administrativy a finančních nákladů. To je do velké míry dáno tím, že nejsou přesně známy parametry tohoto opatření. Pomohlo by, kdyby vláda co nejdříve jasně specifikovala detaily technického řešení, přesné náklady a také koho se elektronická evidence bude týkat a kdy,“ komentoval čísla výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB Petr Manda.
Možnost připojení k internetu by velkou překážku v zavedení evidence představovat nemělo. Přístup k internetu v rámci svého podnikání má 79 procent firem, dalších 18 procent jej má většinou. Pouze tři procenta nemají přístup k internetu během dne nikdy.
Největší podíl firem (27 procent) nechce do zavedení evidence investovat vůbec. Mezi odpověďmi se objevoval názor, že by změnu měl financovat stát. U těch, kteří byli ochotni něco zaplatit, se nejčastěji vyskytovaly částky mezi 5000 až 10 000 korun (18 procent) a 1000 až 5000 korun (16 procent).
Ministerstvo financí původně počítalo s tím, že by se elektronická evidence tržeb týkala až 600.000 obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Od ledna by ji měly mít restaurace a hotely, od dubna by se do systému připojily maloobchodní a velkoobchodní společnosti a od července měli tržby hlásit i řemeslníci. MF si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně daně z přidané hodnoty.
tz, of