INZERCE

Pohled na areál chemičky Spolana v Neratovicích. Foto: Orlen Unipetrol

Neratovická Spolana sníží spotřebu energie. Díky modernizaci výroby kyseliny sírové

Zhruba jednu miliardu korun investuje neratovická chemička Spolana do modernizace provozu na výrobu kyseliny sírové. Hlavním přínosem tříletého projektu je zvýšení provozní spolehlivosti a bezpečnosti provozu při současném snížení spotřeby elektrické energie a zemního plynu, jak uvedl vlastník Spolany – koncern Orlen Unipetrol – v tiskové zprávě.

Samotný modernizační projekt bude realizován firmou Nuberg Industries, která je součástí indické průmyslové a technologické skupiny Nuberg. Příslušnou smlouvu podepsali v Neratovicích zástupci obou podniků – Piotr Kearney jako pověřený jednatel za společnost Spolana a za společnost Nuberg Industries obchodní ředitel pro Evropu Sandip Kumar.

„Modernizace bude postupná, protože ji lze realizovat pouze během plánovaných odstávek výroby. Proto jsme celý projekt rozložili do tří let,“ vysvětluje Piotr Kearney, pověřený jednatel pro Spolanu, a dodává: „Klíčovými body projektu bude přenesení výroby páry nezbytné pro celý výrobní proces přímo do areálu kyseliny sírové a instalace modernějších a tím pádem úspornějších výrobních zařízení.“

Nuberg Industries v minulosti uskutečnil projekty výstavby výroby kyseliny sírové v Africe a Asii a má za sebou úspěšně dokončené projekty například v Saúdské Arábii, Ománu, Turecku, Indii nebo Bangladéši. Co se týká evropského trhu, lze zmínit projekt realizovaný ve Švédsku. „Při výběru dodavatele jsme mimo jiné vzali v potaz i reference z výstavby výroby hydroxidu sodného,“ dodává investiční ředitel Spolany Jaroslav Hacko.

Práce budou zahájeny v září a dokončení projektu je plánováno v horizontu tří let. Zájem o kyselinu sírovou přitom neklesá. Své využití má v procesu těžby a zpracování některých rud a nerostů, při výrobě baterií nebo během úpravy některých povrchů leptáním. Dále se používá také při průmyslovém čištění. Koncentrovaná kyselina sírová se dále používá k výrobě kaprolaktamu. Ten se využívá při výrobě silonu, nylonu či perlonu a při následném použití v textilním a oděvním průmyslu.

Spolana je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Produkuje také síran amonný a kyselinu sírovou. Zaměstnává více než 700 lidí. Od roku 2016 je Spolana vlastněna skupinou Orlen Unipetrol a nepřímo tedy polským rafinerským koncernem PKN Orlen.

Tomáš Rovný