INZERCE

Róbert Šlachta na ustavujícím sněmu hnutí Přísaha. Foto: hnutí Přísaha

Není vítězství jako vítězství. Místopředseda Přísahy získal na rozdíl od Šlachty jasnou majoritu ve své vesnici

Předseda hnutí Přísaha, bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, Róbert Šlachta, ve svých Pohořelicích vyhrál volby, ale z místních komunálních politiků by si kvůli jeho výrokům „nikdo ani kolo neopřel“. Šlachta proto skončil v opozici. Naproti tomu první místopředseda Přísahy, také exdetektiv ÚOOZ, Tomáš Sochr svoje Nenačovice doslova zválcoval. Přísaha má ve středočeské obci jasnou majoritu.

Bývalý detektiv získal v Nenačovicích, v obec s kolem 270 obyvateli, 108 popisnými čísly a 65 chatami s evidenčními čísly největší počet hlasů – 105. Následuje jej místostarosta Robert Szeliga (původně byl nezávislým kandidátem) se 103 hlasy a Sochrův bratr David, podnikatel v energetice, získal 102 hlasů.

Dalšími zastupiteli obce na Berounsku se stali Tomáš Šena (70 hlasů) a Blanka Wichterlová (69 hlasů) za Nenačovice společně.

Tomáš Sochr získal přes 20 procent hlasů a má téměř jistou šanci vystřídat na postu starosty obce svého otce Lubomíra Sochra, v předchozích volbách nezávislého kandidáta. David Sochr byl, také jako nezávislý kandidát, v minulém volebním období předsedou výboru pro výstavbu. David Sochr mimo jiné sehrál zásadní roli v případu ÚOOZ, který se týkal fotovoltaické elektrárny společnosti ČEZ v jihočeském Ševětíně ZDE.

Na webových stránkách obce zatím nejsou aktuální údaje o tom, zda byl již nový starosta obce po aktuálních komunálních volbách jmenován. Poslední jednání zastupitelstva proběhlo podle webu Nenačovic 27. července.

Kompletní výsledky voleb v Nenačovicích jsou k dispozic ZDE. Přísaha v malých Nenačovicích nepotřebuje žádného koaličního partnera.

Róbert Šlachta, spisovatelka Bára Nesvadbová a pravá ruka někdejšího šéfa ÚOOZ a první místopředseda hnutí Přísaha Tomáš Sochr. Foto: facebookový profil veřejně známé osobnosti Róberta Šlachty

Koaliční nepotenciál

Sochrův bývalý šéf z ÚOOZ a později Celní správy Róbert Šlachta ve svých Pohořelicích také zvítězil.

„Už zítra zase volíme! Přísaha je nová síla na radnici. Chceme vytáhnout všechny kostlivce ze skříně a chceme hlídat každou korunu, protože v téhle době se každá koruna počítá. Prosím, zítra dejte hlas celé kandidátce Přísahy. Jsou to super lidi, které jsme poctivě vybírali. Když budete zítra volit Přísahu a dáte hlas celé kandidátce, tak se dostaneme i do vašeho zastupitelstva. My vám garantujeme, že vás nezklameme!,“ burcoval Róbert Šlachta na Facebooku těsně před volbami.  

Přísaha si v Pohořelicích sáhla na 16 657 hlasů a dramaticky přeskočila druhou ODS s 8 511 hlasy.

Róbert Šlachta získal hlasů nejvíce – 1 091. K tomu, aby se mohl stát starostou Šlachta potřeboval nalézt koaliční partnery, protože získala 41,28 procent hlasů.

Výsledky voleb v Pohořelicích jsou k nalezení ZDE.

Přísaha ale zůstala v jihomoravském městečku v opozici. S hnutím totiž nikdo nechtěl utvořit koalici. Šlachta dal nabídku hnutí Moravanů a STAN, ale jejich zástupci ji odmítli. Pohořelicím bude nakonec vládnout široká koalice, jsou v ní zastoupená všechna uskupení kromě vítězné Přísahy Róberta Šlachty. Součástí vedení města budou také ANO, STAN, Moravané a Naše Pohořelice s podporou. Dosavadní koalici tak ještě rozšířili Moravané, protože TOP 09 jako zástupce původní koalice, letos kandidovalo pod hlavičkou Naše Pohořelice s podporou. Starostou zůstává Miroslav Novák z ODS. Prvním místostarostou má být stejně jako doposud Patrik Pařil z ANO, dalším Ondřej Veselý ze STAN. Všechna uskupení kromě právě Starostů budou mít také radního.

Róbert Šlachta neúspěch, jak už u něj bývá zvykem, neunesl.

„Takhle si představují respekt k vůli voličů?! Absolutní neúcta k lidem. 41,29% a 9 mandátů z 21. Tolik jsme dostali v mých domovských Pohořelicích. Naše šestnáctka na kandidátce, Lucie Michalčíková, měla víc hlasů než bývalý starosta. A oni nás stejně obejdou a postaví si koalici ´všichni proti Šlachtovi´,“ vylil si srdce na Facebooku.

Šlachtova Přísaha kandidovala i v loňských volbách do Poslanecké sněmovny, nepřelezla však potřebnou pětiprocentní hranici.

Financování politického hnutí, které založili a opanovali bývalí plukovníci a podplukovníci z ÚOOZ se Ekonomický deník věnoval podrobně ZDE a ZDE.

Jan Hrbáček