INZERCE

Jaderná elektrárna Isar 2 měla být podle původních předpokladů odstavena do konce loňského roku. Foto: Pixabay

Není cesty zpět. Německo definitivně odstaví tři jaderné elektrárny v půlce dubna

Životnost tří zbývajících německých jaderných elektráren nebude dále prodloužena, uvedla ministryně životního prostředí a jaderné bezpečnosti Steffi Lemkeová v rozhovoru pro vydavatelství Funke Mediengruppe. Odklon od jaderné energie v Německu nastal po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Ve snaze zajistit dodávky energie v době energetické krize, způsobené ruskou invazí na Ukrajinu, byla jaderným elektrárnám prodloužena životnost o tři a půl měsíce do 15. dubna 2023.

Ministryně životního prostředí a jaderné bezpečnosti Steffi Lemkeová zopakovala, že ukončení provozu jaderných elektráren proběhne podle plánu za necelý měsíc.

„Rizika jaderné energetiky jsou nakonec nekontrolovatelná,“ uvedla pro Funke Mediengruppe a vyvrátila obavy, že by vyřazení jaderných zdrojů elektrické energie ohrozilo bezpečnost dodávek energie.

„Ve srovnání s jinými zeměmi máme velmi vysokou bezpečnost dodávek,“ uvedla zelená politička a dodala, že je „jednoznačně lepší“ než u sousedních zemí „s nejvyšším podílem jaderné energie“.

Kancléř Olaf Scholz (SPD) již 3. března japonským ekonomickému deníku Nikkei řekl, že prodloužení provozu jaderných elektráren „nepřipadá v úvahu“.

„Poslední tři jaderné elektrárny ukončí provoz na začátku dubna,“ řekl Scholz.

Sociální demokrat rozhodl o termínu ukončení provozu jaderných elektráren loni na podzim, čímž urovnal debatu mezi svými koaličními partnery, probyznysovou FDP a Stranou zelených. Ti byli pro další prodloužení provozu všech tří reaktorů do roku 2024, zatímco ti druzí chtěli, aby byl reaktor Emsland A na severu Německa odstaven do konce loňského roku.

Vyřazení jaderných reaktorů v Německu se stalo obzvláště sporným tématem po ruské invazi na Ukrajinu a během následné energetické krize. Zastánci této technologie v Německu i v dalších evropských zemích tvrdili, že by bylo nezodpovědné uprostřed krize odstavit stávající výrobní kapacity, zatímco odpůrci varovali před opětovným otevřením sporu, který byl již před lety právně vyřešen.

V srpnu 2011 vstoupila v platnost 13. novela zákona o jaderné energetice, která podtrhla politickou vůli postupně ukončit využívání jaderné energie v Německu.

V důsledku toho bylo okamžitě uzavřeno osm bloků: Phillipsburg 1 a Neckarwestheim 1 společnosti EnBW; Isar 1 a Unterweser společnosti EOn; Biblis A a B společnosti RWE a Brunsbüttel a Krümmel společnosti Vattenfall.

(nik)