Největší dovozce zemního plynu do střední Evropy – společnost Uniper – zahájila arbitrážní řízení proti ruskému Gazpromu. Cílem arbitráže je vymáhat náhradu škody za nedodané množství plynu, který si musel Uniper obstarat jinde a dramaticky mu narostly náklady o přibližně 11,6 miliardy eur. Informace o arbitráži potvrdil generální ředitel společnosti Uniper Klaus-Dieter Maubach.
Německá společnost Uniper zahájila rozhodčí řízení proti ruské společnosti Gazprom Export (GPE) u mezinárodního rozhodčího soudu. Potvrdil to generální ředitel společnosti Uniper Klaus-Dieter Maubach.
V řízení, které se bude konat ve Stockholmu, se Uniper domáhá náhrady škody, která společnosti vznikla v souvislosti s objemy plynu, které GPE od června nedodala.
Společnost Uniper musí obstarávat náhradní objemy za vyšší náklady, aby mohla splnit své vlastní závazky k dodávkám zákazníkům na základě v minulosti dohodnutých cen a objemů. To vede k tomu, že společnost Uniper musí nést veškeré náklady na náhradu.
Jen tyto náklady na náhradu plynu v současné době dosahují nejméně 11,6 miliardy eurR a budou dále růst až do konce roku 2024.
„V tomto řízení se domáháme náhrady našich značných finančních škod. Jedná se o objemy plynu, které byly smluvně dohodnuty s Gazpromem, ale nebyly dodány a za které jsme museli a stále musíme obstarávat náhradu za extrémně vysoké tržní ceny. Tyto náklady nám vznikly, ale neneseme za ně odpovědnost. Tato soudní řízení vedeme se vší důrazností: Dlužíme to našim akcionářům, zaměstnancům a daňovým poplatníkům,“ prohlásil generální ředitel společnosti Uniper Klaus-Dieter Maubach.
Společnost Uniper rovněž oznámila, že se rozhodla dále se co nejvíce distancovat, a to jak po právní, tak po personální stránce, od své ruské obchodní jednotky Unipro. Prodej společnosti Unipro se předpokládal od léta 2021, transakce byla dohodnuta s místním kupcem, ale politický souhlas s transakcí je nedořešený a nejistý. Vedení společnosti Unipro se již delší dobu nepodílí na informačních procesech mateřské společnosti a finanční toky a IT systémy byly odděleny. V dalším kroku představenstvo společnosti Uniper včera zahájilo proces dalšího co největšího oddělení obou společností.
„Podnikli jsme všechny možné kroky k oddělení společnosti Unipro. V září jsme dokonce podepsali dohodu, která však od té doby stále podléhá ruským regulačním orgánům s nejistým výsledkem. Vzhledem k tomu, že odprodej není pod naší kontrolou, podnikli jsme dalekosáhlé kroky k úplnému oddělení našeho podnikání mimo Rusko od ruských aktivit a souvisejících rizik, a to i bez prodeje, nakolik je to za současných okolností možné. Činíme tak bez řečí, s plnou důsledností a s vědomím, že pro ruskou společnost Unipro je to těžký zlom,“ uvedl dále generální ředitel Uniperu Maubach.
Uniper se sídlem v Düsseldorfu je mezinárodní energetická společnost s aktivitami ve více než 40 zemích. S přibližně 7 000 zaměstnanci významně přispívá k bezpečnosti dodávek v Evropě. Hlavními činnostmi společnosti Uniper jsou výroba elektřiny v Evropě, globální obchod s energiemi a široké portfolio plynárenských společností.
Uniper nakupuje plyn – včetně zkapalněného zemního plynu (LNG) – a další zdroje energie na světových trzích. Společnost vlastní a provozuje zásobníky plynu s kapacitou více než 7 miliard metrů krychlových.
Společnost patří mezi největší evropské provozovatele vodních elektráren a hodlá dále rozšiřovat solární a větrnou energii, které jsou pro udržitelnější a autonomnější budoucnost nezbytné.
Problémy s dodávkami plynu a vysokou cenou zahnaly Uniper doslova do kouta. Německá vláda proto odsouhlasila znárodnění Uniperu. Cílem tohoto aktu bylo zajistit dostatek plynu v právě začínající topné sezoně. Finanční pomoc státem vlastněné společnosti bude jednodušší než v případě soukromého podniku.
Situace Uniperu se zhoršila poté, co Gazprom nejprve na jaře omezil a na konci srpna pak zcela zastavil export do Německa. Uniper musel začít shánět dražší plyn z LNG terminálů, zároveň se snažil dodržet smlouvy se zákazníky. Výsledkem je mohutná ztráta, která jen za první pololetí letošního roku dle oznámení Uniperu dosáhla 12,3 miliardy eur (300 miliard korun).
Transakce je zajímavá i z českého pohledu. Uniper je totiž největším přímým dodavatelem zemního plynu do Česka. Různí pseudoodborníci (třeba bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý s výrokem „Čtyřikrát tolik my platíme do Německa než Němci platí do Ruska“) v minulých měsících tvrdili, že Němci na reexportu ruského plynu do České republiky nehorázně vydělávají. Jenže opak je pravdou: Uniper a další němečtí velkoobchodníci na nákupu a prodeji plynu prodělávají.
Německá vláda nejprve v červenci převzala v Uniperu 30procentní podíl, později odkoupila dalších 56 procent akcií, které vlastnil finský elektrárenský koncern Fortum. I když jej koupí za pouhých 500 milionů eur, akcionáři Fortumu přijali transakci s úlevou. Akcie Fortumu proto posílily o 41 procent.
Němci Fortumu uhradí také dříve poskytnutou půjčku Uniperu ve výši 4 miliard eur. Dalším krokem bude navýšení kapitálu Uniperu, čímž německá vláda svůj podíl navýší na 98,5 procenta.
(hrb)