INZERCE

Zařízení na plynovodu Nord Stream v německém Lubminu. Foto: Nord Stream 2/ Axel Schmidt

Německý politik: Musíme okamžitě zastavit ruský obchod s plynem a ropou. Stačí jen odvaha

Zahraničněpolitický expert německé CDU Norbert Röttgen vyzval k razantnímu řešení vojenského vpádu Ruska na Ukrajinu. Napsal to v textu pro německý deník Tagespiegel. Röttgen uvedl, že ruskou invazi v podstatě financují odběratelé ruské ropy a plynu, tedy demokratické evropské země, a proto je nutné tento obchod okamžitě zastavit. „Kvůli tomu tomu, že hlavní ruské banky – Sberbank a Gazprombank – byly vyňaty ze SWIFTu, Putinův byznys s ropou a plynem pokračuje za špičkové ceny a na rekordní úrovni,“ napsal Norbert Röttgen. Reakce dalších německých politiků jsou vlažné.

Zahraničněpolitický expert německé CDU Norbert Röttgen vyzval k zastavení dovozu energie z Ruska.

„Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom podpořili Ukrajince v jejich boji proti Putinovi a za svobodu,“ napsal Röttgen v článku pro německý list Tagesspiegel.

Röttgen vyzval německou vládu, aby „okamžitě“ zastavila dovoz plynu a ropy z Ruska.

Zastavení dovozu ropy a zemního plynu by se dotklo cílů, které byly nastaveny před vpádem Ruska na Ukrajinu, jako je ochrana klimatu a konec jaderné energie.

„Pro mnoho Ukrajinců však bude pozdě, pokud budeme i nadále váhat,“ vysvětlil Röttgen.

Politik německé CDU Norbert Röttgen vyzval k okamžitému zastavení nákupu ruské ropy a plynu. Foto: Norbert Röttgen

„Musíme vytáhnout všechny ekonomické prostředky, abychom Putinův systém co nejsilněji zasáhli zevnitř a finančně ho vysušili.“

„Těžko snášíme, že nemůžeme Ukrajině přímo vojensky pomoci. NATO se však rozhodlo z dobrého důvodu a zůstane to tak i nadále. Pokud nedojde k útoku na některý z členských států NATO, válku proti Putinovi nepovedeme, protože riziko eskalace by bylo nezměrné a mohlo by uvrhnout celou Evropu do jaderného konfliktu. Toto riziko nepodstoupíme. O tom nesmíme pochybovat. Ale můžeme a musíme dělat všechno ostatní. Musíme vytáhnout všechny ekonomické prostředky, abychom Putinův systém co nejsilněji zasáhli zevnitř a finančně ho vysušili. Kvůli tomu tomu, že hlavní ruské banky – Sberbank a Gazprombank – byly vyňaty ze SWIFTu, Putinův byznys s ropou a plynem pokračuje za špičkové ceny a na rekordní úrovni,“ napsal Norbert Röttgen.

Každý den putuje podle Röttgena do Putinovy válečné pokladny téměř miliarda eur, což je silná protiváha účinných sankcí proti ruské centrální bance.

„Válka je pro Putina obchodním modelem a my ji financujeme! Na co tedy čekáme? Kolik bombardovaných měst stačí? Kolik lidí musí zemřít, abychom začali jednat? Je cynické říkat nyní, že situace na Ukrajině se musí zhoršit. Naše společnost je silná, solidární a chápe, že v sázce je i naše svoboda. Jsem přesvědčen, že embargo na ropu a plyn přijde. Chybějící zásoby plynu můžeme do příští zimy nahradit našimi zásobami plynu. Do té doby máme čas a možnosti přeorientovat naši energetickou politiku,“ napsal německý politik.

Zatím to bude pravděpodobně jen na úkor jiných cílů, jako je ochrana klimatu a konec jaderné energie, připomněl Norbert Röttgen.

Pro mnoho Ukrajinců však bude podle něj příliš pozdě, pokud budeme váhat.

Proto, jakkoli je toto rozhodnutí obtížné a dalekosáhlé, musí byt podle Röttgena učiněno.

„Vyzývám spolkovou vládu: musíme okamžitě zastavit dovoz ruského plynu a ropy! Ukrajinci potřebují naši podporu, a pokud prohrají, prohrajeme i my. To si uvědomuje naprostá většina naší populace. K tomu je zapotřebí jen zlomek toho, co Ukrajinci tak obdivuhodně nasazují každou noc a každý den: Odvaha,“ napsal Norbert Röttgen.

Čím výpadky nahradit?

Röttgenův názor je zatím na německé politické scéně ojedinělý. Zcela se liší například od lídra CDU Friedricha Merze.

„V tuto chvíli neuvažujeme o zpřísnění sankcí směrem ke zřeknutí se dodávek energie z Ruska z naší strany,“ uvedl v sobotu podle webu týdeníku Focus Friedrich Merz.

„Jsme však otevřeni tomu, že pokud bude válka pokračovat, pokud budou pokračovat i zvěrstva vůči civilnímu obyvatelstvu, budeme se muset uchýlit i k těmto prostředkům,“ doplnil.

Předseda CSU Markus Söder je opatrný, pokud jde o výzvy z řad CDU/CSU k bojkotu dodávek ruské ropy, plynu a uhlí.

„Z emocionálního hlediska se dá říci, že je třeba řezat vše, co je možné,“ připustil Söder v neděli večer v pořadu ZDF Maybrit Illner spezial. Jedním dechem ale podotkl, že je před tím třeba vyjasnit otázku náhrady.

„Jinak může být stále velmi chladno a také velmi draho,“ zdůraznil bavorský premiér.

Před přijetím tak razantního rozhodnutí musí podle něj existovat „kompletní plán“.

Ten by ovšem v příštích šesti měsících nebylo jen s obnovitelnými zdroji energie možné realizovat. Bylo by třeba najít jiné způsoby. Měla by se například snížit daň z přidané hodnoty u benzinu.

Saský premiér Michael Kretschmer (CDU) se navzdory válce na Ukrajině opět vyslovil pro to, aby s Ruskem nebyly přerušeny veškeré kontakty.

„Je třeba rozlišovat mezi těmi, kdo jsou zodpovědní za útočnou válku, a zemí a jejím lidem,“ řekl Kretschmer v sobotu düsseldorfskému listu Rheinische Post.

„Nemyslím si, že by bylo dobré, kdybychom tam nyní přerušili všechny kontakty, ve vědecké výměně, v kulturní oblasti.“

Řekl také, že nechce, aby lidé ruského původu v Německu „měli nyní pocit, že se na ně díváme z boku. „Musíme držet při sobě,“ dodal Michael Kretschmer.

Jan Hrbáček