Německá energetická skupina RWE plánuje zrušit do konce roku 2018 dalších zhruba 2000 pracovních míst. 

 

Až dvě tisícovky pracovních míst hodlá v následujících dvou letech zrušit německý energetický gigant RWE. V rozhovoru s německým listem Westdeutschen Allgemeinen Zeitung to řekl Uwe Tigges zpředstavenstva firmy. RWE působí také v Česku. „Naše dosavadní střednědobé plány počítají do konce roku 2018 s úbytkem zhruba 2000 pracovních míst, kromě jiného také prostřednictvím přirozené fluktuace,“ uvedl  Tigges, který má v představenstvu na starosti lidské zdroje. RWE se podobně jako další energetické firmy potýká s krizí v odvětví. Tématu jsme se podrobně věnovali před 14 dny. 

Společnost, která je druhým největším energetickým koncernem v Německu, přišla v průběhu uplynulých tří let o zhruba 10.000 míst.
Koncern má celkem zhruba 60.000 zaměstnanců. Firma před nedávnem navíc oznámila, že nevyplatí dividendy, což pobouřilo představitele měst, která drží její akcie. Více si přečtěte v předchozím článku Ekonomického deníku. Skupina loni v prosinci oznámila, že do samostatné firmy vyčlení divizi obnovitelných zdrojů energií, divizi sítí a divizi odbytu. To jsou činnosti, ve kterých se RWE podle analytiků daří dosahovat růstu. Pod tuto novou společnost přejde podle Tiggese zhruba 40.000 zaměstnanců. Koncern také plánuje radikální restrukturalizaci své britské divize npower. Britský podnik tak mimo jiné zruší 2400 pracovních míst z celkem 11.500, které má přímo firma nebo její partneři.

Mohlo by vás zajímat

RWE působí rovněž v České republice, kde je největším hráčem na trhu s plynem. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu koncových zákazníků. V roce 2014 RWE Česká republika vykázala zisk 7,4 miliardy při tržbách 43,5 mld. Investuje ročně kolem 4 miliard korun a zaměstnává více než 3.000 lidí.

V Německu byla společnost založena již v roce 1898 jako Rhine-Westphalia Electricity Works a po desetiletí dodávala energii pro podniky a domácnosti do celého Porúří – průmyslového srdce Německa. Vazby s městy přitom byly vždy silné – v roce 1905 města Essen, Gelsenkirchen a Mülheim držela 31 procent akcií skupiny a v roce 1920 45 obecních akcionářů drželo většinový podíl ve výši 51 procent.  S prosperitou německých měst také prosperovala společnost RWE. To se ale změnilo poté, co se Německo rozhodlo vydat cestou „energetického přechodu“. Zatímco cena akcií dosahovala v roce 2011 před katastrofou ve Fukušime 48 dolarů za kus, nyní je to jen 11 euro.

chl, čtk