Německo má podle poskytovatele informací pro evropské energetické trhy – společnosti Montel – podrobný plán, jak se do roku 2024 stát z větší části nezávislým na ruském plynu. A to tak, že příští rok nahradí 50 až 60 procent dodávek ruského plynu zkapalněným zemním plynem.
Ministerstvo pro klima a hospodářství v dopise poslanci levicové strany Die Linke uvedlo, že jen dodatečný dovoz LNG přes sousední země by měl již v roce 2022 nahradit 20 až 30 procent ruského dovozu.
V loňském roce Německo podle ministerstva dovezlo z Ruska 46 miliard metrů krychlových – tedy zhruba 511 TWh plynu, což představuje zhruba 55 procent jeho celkového čistého dovozu plynu.
Snížení o 20 až 30 procent by letos znamenalo pokles odběru o 9,2 až 13,8 miliard kubíků ruského plynu. Snížení o 50 až 60 procent by pak znamenalo snížení objemu odběru o 23 až 27,6 miliard kubíků plynu v příštím roce.
Mnoho zemí Evropské unie, jako například Německo, se snaží najít alternativy k ruským dodávkám v důsledku únorové ruské invaze na Ukrajinu a západních sankcí namířených proti Kremlu.
Mohlo by vás zajímat
Ruský Gazprom mezitím pozastavil dodávky do několika členských států EU a snížil toky přes plynovod Nord Stream 1 do Německa o 55 miliard kubíků za rok na pouhých 20 procent.
Krize přiměla členy EU, aby se dohodli na dobrovolném snížení spotřeby plynu o 15 procent v období od srpna do března, zatímco v Německu již platí druhý ze tří stupňů energetické pohotovosti a vláda vyzývá všechny, aby šetřili energií, kde je to možné, a zajistili tak dostatečné zásobování v zimě.
Nové skladovací terminály LNG
Německá vláda společně s energetickými společnostmi RWE a Uniper pronajala čtyři plovoucí skladovací a znovuzplyňovací jednotky pro přímý dovoz LNG.
Každá ze čtyř jednotek bude mít průměrnou roční dovozní kapacitu 5 miliard kubíků, přičemž špičková kapacita dosáhne 7,5 miliardy kubíků, uvedlo ministerstvo.
Dvě ze čtyř jednotek mají být uvedeny do provozu na přelomu roku a další dvě do konce roku 2023.
Kromě toho existuje soukromě financovaný projekt dalšího plovoucího úložiště – v baltském přístavu Lubmin – jehož spuštění je naplánováno na prosinec, a další jednotka ve Wilhelmshavenu s možným termínem spuštění v roce 2023.
(nik)