Německo pomůže Česku nahradit zbrojní techniku, kterou Praha poskytne Ukrajině čelící ruské invazi. V Berlíně to po setkání s českým premiérem Petrem Fialou řekl německý kancléř Olaf Scholz. Podrobnosti uvést nechtěl. Podle Fialy je ale podoba budoucí dohody velmi konkrétní a týká se těžké techniky. V armádních kuloárech se spekuluje například o dodávce tanků Leopard. Premiéři řešili i energetickou bezpečnost
„S německým kancléřem jsme se bavili o mnoha tématech, řada z nich byla samozřejmě ovlivněna ruskou válečnou agresí na Ukrajině. Domluvili jsme se na společném projektu, který se týká modernizace české armády a který je spojen s konkrétní podporou ukrajinských ozbrojených sil. Tento projekt se týká i těžké vojenské techniky. Jsem velmi rád, že jsme takto rychle našli shodu a můžeme využít potenciálu obou našich zemí,“ uvedl premiér Petr Fiala.
Uvedl, že Německo s Českem tak mohou využít svého potenciálu, kdy Praha může dodat Kyjevu zbraně, které ukrajinská armáda přímo potřebuje.
„Podrobnosti nebudu říkat,“ uvedl Scholz.
„Týká se to konkrétních věcí, týká se to těžké techniky,“ dodal Fiala.
Mohlo by vás zajímat
Německá vláda, která se dlouho zdráhala dodávat těžké zbraně na Ukrajinu, se rozhodla více zapojit do hromadných výměn zbraní a vybavení. Německo by tak spojencům ze svých vojenských zásob kompenzovalo to, co poskytnou Ukrajincům.
Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová nedávno k takové možnosti výslovně zmínila, že tato výměna se bude týkat východoevropských spojenců, kteří Ukrajině přenechávají své vybavení sovětské výroby.
Podle neoficiálních informací by tak česká armáda mohla získat několik desítek tanků Leopard jako náhradu za sovětské tanky, poskytnuté na Ukrajinu. Česká republika poslala na Ukrajinu tanky a bojová vozidla pěchoty.
Energetická bezpečnost
Dalším tématem česko-německého jednání byla energetická bezpečnost.
Politici probrali mimo jiné možnosti využití kapacit německých LNG terminálů českou stranou. České republika chce s Německem spolupracovat při diverzifikaci dopravních cest i zdrojů ropy a plynu.
Oba lídři hovořili o navýšení kapacity ropovodu TAL, který má pro energetickou bezpečnost České republiky značný význam.
„Druhým stěžejním tématem byla energetická bezpečnost a náš společný úmysl zbavit se závislosti na ruském plynu a ropě. Bavili jsme se o rozšíření ropovodu TAL, který Německo používá, a také jsme se domluvili, že zahájíme rozhovory a vytvoříme společnou pracovní skupinu, která se bude zabývat využíváním německých terminálů na zemní plyn,“ shrnul Petr Fiala.
Politici hovořili i o přípravě českého předsednictví v Radě EU, které bude reflektovat aktuální situaci a zabývat se otázkami obnovy Ukrajiny, energetickou bezpečností i navyšováním obranných kapacit EU. Shodli se také na podpoře integrace zemí západního Balkánu do EU.
„Německo je náš klíčový strategický partner. Pojí nás celá řada kontaktů, ať už politických, tak i hospodářských a samozřejmě i mezilidských. Je to velká sousední země. Samozřejmě, máme zájem na dalším rozvoji spolupráce a co nejlepších vztazích,“ uvedl premiér Fiala.
(ede, čtk)