INZERCE

Plynová elektrárna Leipheim u německého Ulmu. Foto: EPH

Německo nesmí vytvářet nadbytečnou kapacitu plynových elektráren, varuje asociace obnovitelných zdrojů

Německo se musí vyvarovat výstavby příliš velkého počtu nových plynových elektráren v rámci snahy o zajištění dodávek elektřiny v době slabého větru nebo slunečního svitu, uvedla německá asociace obnovitelných zdrojů BEE během online akce věnované vládním plánům na výstavbu nových plynových kapacit „připravených na vodík“.

Místo toho by vláda měla vsadit na decentralizovaná flexibilní řešení v oblasti obnovitelných zdrojů, jako jsou bioenergie, vodní elektrárny a zařízení na skladování elektřiny. Při plném využití potenciálu těchto možností by Německo nepotřebovalo téměř žádné nové plynové elektrárny, uvedlo BEE již v loňské zprávě.

Vládní koalice (podobně jako předchozí vlády) sází na plynové – a později vodíkové – elektrárny, které budou vyrábět elektřinu a vyplní tak mezeru v době, kdy nebude dostatek energie z obnovitelných zdrojů. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že do léta 2023 předloží „strategii elektráren“, která má zajistit, aby budoucí systém mohl dodávat dostatek elektřiny, když bude málo větru nebo slunce.

Ministerstvo uvedlo, že do roku 2030 je zapotřebí dalších a rekonstruovaných 17-25 gigawattů plynových bloků připravených na vodík.

Tyto elektrárny by se používaly pouze v případě, že obnovitelné zdroje energie nebudou schopny dodat dostatek elektřiny v době špičkové poptávky nebo v době, kdy nebude stačit větrná a sluneční energie. Předvídatelná nízká míra využití je jedním z důvodů, proč je v současné době na trhu malá motivace k výstavbě nových plynových elektráren. Vláda proto zavede systém aukcí na finanční podporu, aby zajistila výstavbu elektráren, uvedl již dříve v tomto roce ministr Robert Habeck. Průmysl již dlouho volá po systému, v němž by se platilo za udržení plynových elektráren v pohotovosti (kapacitní trh) – nikoli pouze za skutečně vyrobenou kilowatthodinu elektřiny (trh pouze s energií).

Německo bude při postupném odchodu od uhlí potřebovat do roku 2030 přibližně 20 gigawattů výroby elektřiny, které bude možné kdykoli zajistit, uvedl Dirk Biermann, ředitel pro trhy a systémové operace provozovatele přenosové soustavy 50 Hertz. „Musí to být garantovaná kapacita a musí být k dispozici do roku 2030, takže chápu, že cílem vlády je rozhodnout rychle.“ Nedostatek času je skutečně klíčovou překážkou pro uskutečnění vládních plánů, řekl Matthias Dümpelmann, generální ředitel 8KU, skupiny několika velkých komunálních podniků. „Obvykle potřebujeme šest až sedm let na zřízení takových zařízení,“ řekl.

(nik)