Před rokem nebyl ani jeden, dnes už má Německo k dispozici tři terminály pro dovoz zkapalněného zemního plynu. Dnes ráno dorazila loď Hoegh Gannet do přístavu Elbehafen v Brunsbüttelu nedaleko Hamburku a bude zde sloužit jako plovoucí LNG terminál. Investorem nového zařízení pro dovoz zkapalněného plynu je koncern RWE, který o vývoji informoval v tiskové zprávě.
Celý projekt se podařilo zrealizovat velmi rychle. RWE navázalo spolupráci se společností Höegh LNG a vedením přístavu Brunsbüttel Ports loni v květnu. V polovině října již měl investor potřebná povolení a mohl zahájit stavební práce. „Vysoká rychlost, kterou projekt v Brunsbüttelu nabral díky všem zúčastněným stranám, určila standardy pro další modernizaci naší energetiky,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel RWE Markus Krebber.
Po příjezdu plovoucího terminálu nyní začíná několikatýdenní fáze uvádění do provozu a zkušební provoz, jehož součástí bude napojení na nově vybudovaný plynovod. Od začátku února bude možné dodávat první kubíky zemního plynu do německé plynárenské sítě. Na konci tohoto roku se plavidlo přesune na nové molo západně od Elbehafenu. Toto nové molo bude postaveno a provozováno společností Brunsbüttel Ports.
Jak dále RWE uvedlo, první loď s nákladem LNG připluje do Brunsbüttelu na konci ledna. Dodavatelem bude Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) ze Spojených arabských emirátů, a to na základě smlouvy uzavřené na konci září. První loď přiveze 137 tisíc metrů krychlových LNG, což je po převodu zpět do plynného stavu cca 82 milionů m3 zemního plynu. Další plyn v objemu až 3 miliardy m3 ročně bude RWE nakupovat ze Spojených států amerických.
Jak jsme již dříve uvedli, spolkové ministerstvo hospodářství a klimatu vedené Robertem Habeckem (Zelení) se do stavby LNG terminálů vrhlo s maximálním nasazením. Jen v první fázi chtějí německé společnosti s vládní podporou pořídit šest plovoucích LNG terminálů, aby si zajistili náhradu za ruský plyn. První zahájil provoz loni v prosinci, nachází se v přístavu Wilhelmshaven v Severním moři. Investorem a provozovatelem je státem kontrolovaný podnik Uniper.
V pořadí druhý plovoucí LNG terminál byl slavnostně spuštěn do provozu 14. ledna, nachází se nedaleko Lubminu na pobřeží Baltského moře. Vlastníkem je společnost Deutsche ReGas. Hlavními uživateli nového terminálu s kapacitou dosahující až 4,5 miliardy m3 zemního plynu ročně budou francouzský koncern TotalEnergies a švýcarský MET Group. Zájem o využití lubminského přístavu byl i z české strany, avšak zatím bez konkrétního výsledku.
Mohlo by vás zajímat
dtr