INZERCE

Jižní vodíkový koridor je zvláště důležitý pro jižní spolkové země země, kde sídlí velká část německého průmyslu. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Německo, Itálie a Rakousko se shodly na koridoru pro dovoz vodíku z Afriky

Německo, Itálie a Rakousko podepsaly memorandum o vybudování koridoru pro dovoz zeleného vodíku ve snaze zlepšit budoucí energetickou bezpečnost. Oznámilo to německé ministerstvo hospodářství. Jižní vodíkový koridor je zvláště důležitý pro jižní spolkové země, kde sídlí velká část německého průmyslu, a je důležitým krokem ke spolupráci v oblasti udržitelné energetiky, napsalo ministerstvo v tiskové zprávěVodíkový plynovod o délce 3 300 kilometrů, který je plánován delší dobu, by měl poskytnout centra poptávky zeleného vodíku ze severní Afriky a mohl by být v provozu od roku 2030.

Jedná se o jeden z pěti rozsáhlých koridorů pro dovoz vodíku z plynovodů, které jsou v současné době v Evropě plánovány.

Podpis Memoranda o porozumění (JDOI) je podle podepisujících důležitým krokem ke spolupráci v oblasti udržitelné energetiky. Německo, Rakousko a Itálie ji chtějí využít k podpoře vytvoření koridoru pro dovoz vodíku mezi těmito třemi zeměmi. Jižní vodíkový koridor byl vybrán jako projekt společného zájmu.

Spolkový ministr hospodářství a opatření v oblasti klimatu Robert Habeck k tomu řekl: „Jižní koridor bude hrát důležitou roli zejména při zásobování jižních spolkových zemí zeleným vodíkem. Rozvoj přeshraničního evropského trhu s vodíkem je zárukou urychlení transformace energetiky, a zejména dekarbonizace odvětví s emisemi CO2, které je obtížné snížit. Díky dobře fungující infrastruktuře přeshraničních vodíkových plynovodů na této trase lze učinit významný krok k vybudování plně propojené evropské vodíkové sítě, a tím významně přispět k energetické bezpečnosti Německa.“

Jižní vodíkový koridor má zajistit dovoz vodíku z obnovitelných zdrojů ze severní Afriky přes jižní Itálii a bude dále propojen s důležitými centry poptávky po vodíku v Itálii, Rakousku a Německu.

Cílem třístranného partnerství je zlepšit energetickou bezpečnost hlavních klastrů průmyslové poptávky příslušných zemí a zároveň podpořit cíle Evropské unie v oblasti klimatu. Za tímto účelem byla mimo jiné zřízena třístranná pracovní skupina. Jeho cílem je rovněž spojit příslušné zúčastněné strany, včetně provozovatelů přenosových soustav, vnitrostátních regulačních orgánů, finančních subjektů a potenciálních odběratelů a výrobců vodíku.

JDOI uznává potřebu evropského přechodu na vodíkové technologie, zejména za účelem dekarbonizace odvětví, která se obtížně degradují. Stejně jako strategický význam jižního vodíkového koridoru jako jednoho z pěti rozsáhlých koridorů pro dovoz vodíku z plynovodů pro realizaci dovozu 10 milionů tun obnovitelného vodíku do roku 2030. Rozvoj koridoru pro dovoz vodíku se stane základním kamenem evropské zelené energetiky a připraví půdu pro čistší a bezpečnější energetickou budoucnost.

Zelený vodík bude hrát klíčovou roli při dekarbonizaci mnoha odvětví, která lze obtížně omezit, jako je výroba oceli a chemický průmysl. Je však nepravděpodobné, že by Německo nebo Evropa jako celek byly schopny uspokojit celou předpokládanou poptávku místní produkcí. Dovoz ze světových regionů s lepším potenciálem pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako je Afrika, Austrálie nebo Jižní Amerika, bude proto klíčem ke spolehlivým dodávkám.

(nik)