Rozšíření kapacity větrných elektráren na pevnině v Německu v roce 2022 opět zůstalo pod úrovní potřebnou pro dosažení cílů země v oblasti obnovitelných zdrojů energie. To je problém, který se spolková vláda snaží odstranit tím, že letos vydraží nejvyšší kapacitu větrných elektráren na pevnině v historii. V loňském roce bylo instalováno celkem 2,4 gigawattu v přibližně 550 turbínách, zatímco aukční objem pro rok 2023 ve výši 12,8 GW je více než pětkrát vyšší, uvedla Německá federace pro větrnou energii (BWE).
Ačkoli bylo rozšíření o 25 procent vyšší než v předchozím roce, výstavba v roce 2022 stále neodpovídá ambicióznímu cíli země do roku 2030, kterým je 115 GW kapacity větrných elektráren na pevnině. Celková instalovaná kapacita v roce 2022 činila zhruba 58 GW.
Jako nejdůležitější obnovitelný zdroj energie v Německu vyrobily loni turbíny na pevnině téměř 20 procent elektřiny v zemi a téměř 25 procent, pokud se započítají i větrné turbíny na moři, uvedla BWE.
Dennis Rendschmidt, šéf svazu strojírenského průmyslu VDMA, poznamenal, že spolková vláda i německé spolkové země musí vyvinout větší úsilí, aby dosáhly vyššího a důslednějšího rozšíření.
„Je třeba zajistit staveniště, překonat překážky při vydávání licencí, usnadnit dopravu a odstranit překážky při certifikaci,“ uvedl Rendschmidt a argumentoval, že „dosud přijatá opatření nestačí“.
Mohlo by vás zajímat
Licencování nových projektů v současné době trvá v průměru téměř dva roky, a proto spíše než vyhlašování nových cílů museli tvůrci politik zajistit, aby realizace projektů probíhala rychle, uvedl vedoucí představitel VDMA. Velikonoční balíček vlády pro energii z obnovitelných zdrojů obecně ukazoval správným směrem, ale změna struktur v regionálních správách byla i nadále časově náročnou výzvou.
„Dosažení cílových objemů rozšíření v příštích letech však stále zůstává velmi pravděpodobné, pokud se brzy zvýší úroveň udělování licencí. Přestože nedostatek kvalifikované pracovní síly a surovin byl pro průmysl i nadále výzvou, úzké místo není na straně výrobců,“ uvedl Rendschmidt.
Severní spolkové země opět s velkým náskokem vedly žebříček rozšíření, zatímco jižní německé státy v instalovaném výkonu větrných elektráren nadále zaostávaly.
„Abychom dosáhli stanovených cílů, budeme potřebovat, aby všechny spolkové země odvedly svůj díl práce,“ uvedl šéf BWE Hermann Albers.
Do roku 2025 vypadne ze systému garantovaných odměn téměř 12 000 turbín o výkonu 14,5 GW. Výměna starých turbín za novější – často označovaná jako „repowering“ – by mohla zvýšit výkon v těchto lokalitách čtyřikrát, zdůraznil Albers.
Podle BWE je nepravděpodobné, že by se aukční objem vyrovnal oceněným projektům. V letošním roce by mělo být nakonec uděleno nejméně 10 GW licencí, tvrdí federace. Přestože nová vláda pod vedením kancléře Olafa Scholze dosáhla obratu v podpoře větrné energie na pevnině, dosažení cílového objemu by se mohlo stát výzvou vzhledem k tomu, že mnohem menší aukce v roce 2022 byly opakovaně podhodnoceny.
„Dosažení větší rychlosti realizace zůstává pro větrný průmysl prvořadé.Potřebujeme rychlost, která se projevila při budování infrastruktury pro LNG (zkapalněný zemní plyn), také pro větrnou energii,“ dodal Albers.
Podle údajů organizace Fachagentur Windenergie an Land (FA Wind), které zveřejnil hospodářský deník Handelsblatt loni v létě, klesá v Německu rozšíření větrné energetiky navzdory vládním snahám o zvýšení kapacity. V prvních šesti měsících roku 2022 bylo v Německu instalováno pouze 235 nových turbín a počet schválených povolení se oproti roku 2021 snížil o 15 procent. K dosažení nového vládního cíle 80procentního podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2030 by bylo třeba postavit ročně 1 500 až 2 000 turbín, napsal Handelsblatt.
Toto číslo je velké, ale ne nemožné – v letech 2014 až 2017 se jich ročně postavilo 1 500. Nicméně faktory, jako je nedostatek vhodných pozemků, přísné předpisy o vzdálenosti a četné soudní spory, způsobily, že tempo pokleslo.
„Pokud urychleně neodstraníme zbývající blokády, hrozí nám nejen selhání našich klimatických cílů, ale i snahy vymanit se z okovů fosilní a jaderné energetické závislosti,“ řekl expert Jürgen Quentin ze společnosti FA Wind.
Německá vláda změnila legislativu s cílem uvolnit expanzi obnovitelných zdrojů, aby pomohla dosáhnout nových cílů rozvoje větrné a solární energie. Změny otevírají cestu k využití dvou procent rozlohy země pro výrobu větrné energie na pevnině a zkracují dobu plánovacího řízení větrných parků vytvořením nových, jednotných norem pro ochranu druhů.
(nik)