INZERCE

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck. Foto: Spolkové ministerstvo hospodářství

Německo chce skoncovat s uhlím a plynem rychle, už do roku 2035

Evropský Green Deal je mrtev, prohlašovali po ruském útoku na Ukrajinu někteří pomýlení čeští komentátoři a „experti“. Jenže opak je pravdou. Putinův režim svým agresivním jednáním donutil mnohé evropské země přechod k obnovitelným zdrojům urychlit. Německo to chce stihnout už do roku 2035.

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck v tomto týdnu představil ambiciózní plán o 600 stranách textu, který má zemi v rekordním čase posunout ke sto procentům elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zatím je Německo na zhruba 40 procentech. Spolková vláda chystá rychlý přechod na zelenou, tedy postavit co nejvíc obnovitelných zdrojů na zemi, moři a střechách.

Habeckův plán počítá s výstavbou 115 gigawattů výkonu pozemních větrných elektráren a 215 gigawattů fotovoltaických panelů do roku 2030. Dalších nejméně 30 gigawattů výkonu má vzniknout do téhož data v Severním a Baltském moři – s perspektivou růstu na 70 gigawattů k roku 2045. V roce 2030 by tam mělo 80 procent elektřiny pocházet z obnovitelných zdrojů, v roce 2035 se podíl přiblíží sto procentům.

Rychlé budování větrníků a solárních panelů má pokrýt také očekávaný růst spotřeby elektrické energie. Ta by se měla zvýšit do roku 2030 o 50 procent na 750 miliard kilowatthodin v souvislosti s nástupem elektromobility a elektrifikace průmyslu a vytápění. Zjednodušit se mají povolovací procesy pro větrné elektrárny, a to včetně snížení minimální povolené vzdálenosti od nejbližšího civilního či vojenského radaru.

Co se týká fotovoltaiky, změny navržené v Habeckově „Velikonočním balíčku“ mají usnadnit jejich budování na vodních plochách nebo v symbióze se zemědělskou činností (agrivoltaika). Komunitní projekty o výkonu do 6 megawattů mají získat garantovanou cenu automaticky – bez účasti v aukci na nové energetické zdroje.

Jak na svém webu upozorňuje Deutsche Welle, akcelerovaná německá Energiewende ještě není definitivní. Habeck zastupuje stranu Zelených, která je v otázce přechodu na obnovitelné zdroje velmi optimistická. Skeptická je naopak pravicově liberální FDP, která považuje tak rychlou změnu za neproveditelnou. „I když je klimaticky neutrální systém do roku 2035 vytouženým cílem, prakticky je v Německu nemožný,“ reagoval místopředseda poslaneckého klubu FDP Lukas Köhler.

(dtr)