Dosluhující německá vláda zhoršila svou prognózu hospodářského vývoje. Letos má ekonomika růst o rovnou nulu. A v příštím roce o 1 procento, a to jen díky půlbilionovému balíku peněz ze spolkové kasy.

„Má to především jeden důvod, a to obchodní politiku Donalda Trumpa a dopady této politiky na Německo,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci v Berlíně vicekancléř a ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck (Svaz 90/Zelení). Šlo o jeho poslední tiskovou konferenci ve funkci ministra.

V předchozí lednové – a již oproti podzimu zhoršené – prognóze spolková vláda pro letošek očekávala růst 0,3 procenta a pro příští rok o 1,1 procenta.

Podle Habecka stahují ekonomiku dolů i další důvody. Vláda podle něj v posledním půl roce po ztrátě parlamentní většiny nebyla iniciativní v prosazování zákonů a opatření, která by zabránila hospodářské stagnaci. Svým dílem přispěla vnitropolitická nejistota kvůli mimořádným volbám, která vedla k pozastavení investic i spotřeby firem a domácností. „Ale hlavním důvodem je obchodní politika Spojených států, hrozba a uvalení cel, které působí na Německo přímo, protože je výrazně exportně zaměřené, i nepřímo přes nervozitu světových trhů respektive překážky pro dovoz a především vývoz,“ podtrhl Habeck.  

Mohlo by vás zajímat

Německý hospodářský zázrak

Končící ministr ukázal přítomným novinářům graf vývoje podílu exportu na hrubém domácím produktu nejvyspělejších zemí světa. Upozornil na to, že ještě v roce 1970 bylo Německo uprostřed hromadného peletonu, ale v 90. letech se utrhlo a trvale nechalo za sebou všechny země včetně třeba Japonska či Spojených států. „To je ten německý hospodářský zázrak po rozpadu Sovětského svazu a po našem znovusjednocení. Stali jsme se světovými exportními velmistry,“ uvedl. „Nakupujeme zboží po celém světě. Jsme odkázáni na otevřené trhy, na fungující trhy, na globalizovaný svět. To udělalo tuto zemi bohatou, v tom jsme rozvíjeli naše silné stránky. (…) A to je také důvod, proč jsme ve stejné míře nevěnovali svou pozornost investicím do infrastruktury a konkurenceschopnosti ve vlastní zemi,“ podotkl Habeck.  

Spolkový vicekancléř a ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck na setkání ministrů obchodu EU. Foto: BMWK

Právě kvůli silnému zaměření na export bude Německo zasaženo politikou Donalda Trumpa více než ostatní země. Letošní dopad na HDP Habeckovo ministerstvo odhaduje na minus 0,3 až 0,5 procentního bodu.

Příští rok se má HDP odlepit ode dna

V příštím roce by měla německá ekonomika podle dnes zveřejněné předpovědi vzrůst o jedno procento. Trumpova politika ubere německému HDP z růstu 0,3 až 0,5 procentních bodů stejně jako letos. Protisměrně ale bude působit podpůrný finanční balík ve výši 500 miliard eur (zhruba 12,5 bilionu korun), na němž se dohodla rýsující se nová vládní koalice a který má jít především do infrastruktury. Dodatečné vládní peníze podpoří investice, ale bude to růst financovaný dluhem. „Je dobře, že se konečně bude investovat a že konečně budou k dispozici úvěry. Ale jsou to úvěry,“ podtrhl.

Půlbilionový balík má posloužit také ke zvýšení výdajů na obranu. Habeck uvedl, že v letošním roce se zvýší veřejné výdaje do obrany o 0,7 procenta a v příští roce o 3,5 procenta.

I přes špatné prognózy se nálada firem zlepšila

Své prognózy přehodnotila i analytická a prognostická pracoviště. Na konci března pět nejvýznamnějších německých výzkumných institutů ve společném panelu uvedlo, že letos německá ekonomika vzroste o 0,1 a příští rok o 1,3 procenta.

Nálada německých firem se ovšem podle pravidelného sledování respektovaného mnichovského institutu Ifo naopak zlepšila. K překvapení ekonomů. Dnes zveřejněný index, sestavený z odpovědí 9 tisíc německých majitelů firem a manažerů, se v dubnu oproti březnu zvýšil o 0,2 bodu a dosáhl 86,9 bodu. Ekonomové očekávali naopak pokles na 85,2 bodu.