Německá spolková vláda a průmyslové subjekty zvažují, že by v budoucnu využily části sporného plynovodu Nord Stream 2, který spojuje Rusko a Německo přes Baltské moře, pro dodávky vodíku z Finska, uvedl významný německý hospodářský list Handelsblatt.
Kontroverzní plynovod se stal symbolem neúspěchů německé energetické politiky poté, co Rusko zadrželo dodávky plynu do Evropy, aby utlumilo evropské kroky na podporu Ukrajiny. Výstavba plynovodu byla dokončena v roce 2021, ale válka – a sabotážní čin, který poškodil jedno ze dvou vedení – znamenaly, že šance na jeho zprovoznění jsou prakticky nulové, zejména proto, že se Německo a další členské státy rozhodly odpojit od dodávek ruských fosilních paliv.
Vláda projekt popírá
Části potrubí by však mohly být v budoucnu využity pro spojení k přepravě ekologického vodíku z Finska do Německa, uvedl Handelsblatt. Zdroje z konsorcia plánujícího projekt vodíkového potrubí mezi zeměmi v Baltském moři – Baltský vodíkový kolektor – listu sdělily, že nemá smysl, aby Nord Stream 2 hnil na dně moře.
Švýcarský soud odložil rozhodnutí o likvidaci insolventní společnosti Nord Stream 2 AG na 9. května, čímž dal všem zúčastněným více času ovlivnit budoucnost projektu, včetně investora a státní německé energetické společnosti Uniper, napsal Handelsblatt na základě zdrojů z branže. Několik mluvčích vlády však listu sdělilo, že žádná jednání o využití plynovodu nebyla vedena a projekt se neplánuje oživit.
To by mohlo znamenat, že projekt se sice připravuje, ale vláda se s ním dosud zdráhá veřejně vystoupit, možná z důvodu jeho sporné minulosti. Byl by to radikální odklon od praxe, kterou před 20 lety zavedl Gerhard Schröder, jenž projekt rozjel; stud jej přitom nebrzdil.
Mohlo by vás zajímat
Schröder opuštěný a vyhořelý
Bývalý kancléř čelil v posledních letech silné kritice kvůli svým vazbám na Rusko. Jeho angažmá v ruských státních energetických společnostech později ještě umocnila jeho neochota distancovat se od ruského prezidenta Vladimira Putina poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Bývalý kancléř má s obviněným válečným zločincem Putinem dlouhodobě přátelské vztahy (a výnosné, ve výši přibližně milionu dolarů ročně, jež dostával za svoji roli ve vedení ruských státních firem). Zároveň se tím však odcizil německému politickému establishmentu; stal se historicky prvním kancléřem, jemuž Bundestag ve svých prostorách sebral doživotně přidělenou kancelář.
Minulý měsíc měl Schröder podat svědectví vládě Meklenburska-Předního Pomořanska o svém zapojení do projektu Nord Stream 2. Nemohl se ho však zúčastnit, protože jej podle lékařů trápí syndrom vyhoření. Agentura dpa v úterý citovala lékařský posudek, podle něhož Schröder „trpí syndromem těžkého vyhoření s typickými příznaky hlubokého vyčerpání a výrazného nedostatku energie“ spolu s „potížemi se soustředěním a pamětí a problémy se spánkem“.