Německý národní plán v oblasti energetiky a klimatu (NECP) k dosažení cílů pro rok 2030 je nedostatečný a je v rozporu s právem Evropské unie. Tvrdí to německá nevládní organizace Environmental Action Germany (DUH) a podala žalobu na spolkovou vládu u regionálního soudu (Oberverwaltungsgericht Berlin-Brandenburg). Klimatická opatření nastíněná v plánu nebyla dostatečně konkrétní a chyběly ověřitelné předpovědi pro posouzení skutečného dopadu, tvrdí DUH.

Zejména vládní opatření v sektoru dopravy a budov nestačila k dosažení cílů pro rok 2030, napsala organizace.

„Nyní naléhavě potřebujeme další opatření a komplexní program rekonstrukce, zejména pro školy a školky,“ řekla spolková výkonná ředitelka Barbara Metz.

Zatímco Německo stanovilo mnoho cílů v oblasti energetiky a klimatu do národních zákonů, jako je zákon o opatřeních v oblasti klimatu, vnitrostátní plán je dokument vyžadovaný pravidly Evropské unie a shrnuje plány s horizontem do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat

Každý členský stát EU musí předložit vnitrostátní plán, což je desetiletý plán, který popisuje, jak hodlá splnit cíle Evropské unie v oblasti energetiky a klimatu do roku 2030 nebo k nim přispět. Plány se týkají energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů energie, snižování emisí skleníkových plynů, propojení se sousedními zeměmi a úsilí v oblasti výzkumu a inovací. Země měly předložit své konečné aktualizace vnitrostátnímu plánu do konce června 2024.

Nezisková advokační skupina a think-tank Clean Air Task Force (CATF) už kritizovala německou aktualizaci za „podcenění rozsahu a složitosti infrastrukturní výzvy“ přechodu na klimatickou neutralitu.

Německo předložilo svůj původní plán na období 2021–2030 v roce 2019, takže aktualizace musela zohlednit všechny hlavní události od té doby.

Evropská unie například přepracovala většinu svých právních předpisů v oblasti energetiky a klimatu, aby dosáhla vyšších klimatických cílů, Německo od té doby představilo svůj cíl klimatické neutrality do roku 2045, energetická krize převrátila dodávky energie v zemi a současná vládní koalice zavedla řadu právních předpisů, které mají urychlit přechod k nulovým čistým emisím.

(nik)