INZERCE

Špion, špionáž, verbování agentů. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Německá kontrarozvědka zasahuje. Dva vysocí úředníci ministerstva hospodářství jsou podezřelí ze špionáže pro Kreml

Německá kontrarozvědka – Spolkový úřad pro ochranu ústavy – prověřuje podezření, že ruské zpravodajské služby mohly proniknout do Spolkového ministerstva hospodářství. Ministr Robert Habeck zahájil toto vyšetřování již na jaře poté, co interní dokumenty o Nord Stream 2, stavu naplnění zásobníků plynu a zpráva o bezpečnosti dodávek do Německa, vykazovaly nápadné rysy náklonnosti některých úředníků k Rusku, uvádí list Zeit.

Dokumenty se prý jasně vyjadřovaly k ruskému názoru, i když argumenty často neodpovídaly oficiální linii německé vlády. Pozornost se proto nyní soustředí na dva vysoké úředníky ministerstva hospodářství, kteří zastávají důležité funkce v oblasti dodávek energie.

Na případ možné špionáže upozornil německý list Die Zeit.

Podle německých médií oba úředníci působí na ministerstvu ve strategické oblasti energetické politiky. Právě nápadně proruské postoje těchto úředníků v otázkách energetiky vzbudily pozornost kolegů, kteří vyzvali k prošetření celé záležitosti.

Německo se v reakci na únorovou invazi na Ukrajiny rozhodlo snížit svou závislost na nákupu ruském plynu a ministerstvo hospodářství, kde oba úředníci pracují, sehrává v této transformaci důležitou roli.

Německá média uvádějí, že oba muži v minulosti projevovali v otázkách energetiky „sympatie ruskému pohledu na věc“ a kritizovali rozhodnutí vlády kancléře Olafa Scholze. Zejména pak to zmrazit spuštění plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa.

Špioni na ministerstvu: Ministr nařídil vyšetřování

Tajné služby vyšetřovaly vztah obou podezřelých k Rusku. Byly zkontrolovány životopisy a nalezeny nápadné biografické údaje, například studijní pobyt v Rusku. Kromě toho se kontrolovaly cesty a zkoumala se přátelství. Výsledkem byla „citová blízkost k Rusku“.

Zatím se však nenašel žádný pádný důkaz, který by mohl prokázat špionáž nebo dokonce korupci. V zájmu ochrany obou zaměstnanců mají prozatím zůstat v anonymitě. V minulosti vedlo samotné podezření ze špionáže často k ukončení kariéry.

O tom, jak naložit s oběma úředníky, musí rozhodnout ministr hospodářství.

Agentura AFP uvedla, že ministerstvo hospodářství se k vyšetřování zatím odmítlo vyjádřit s tím, že „nemůže komentovat individuální případy“.

Mluvčí ministerstva ovšem podle stanice ntv řekla, že ministerstvo bylo od začátku volebního období v úzkém kontaktu s Úřadem pro ochranu ústavy a všechny bezpečnostní kroky s ním koordinovalo. Zdůraznila také, že nové vedení ministerstva „zcela obrátilo“ politiku, která byla až do změny vlády vstřícná vůči Rusku.

Vliv Gazpromu na Nord Stream 2

Nejedná se o první případ podezření z ruské špionáže nebo pokusu o vliv na hospodářství a energetiku, který se v Německu v posledních letech řeší.

Státní kancléřství v německém Schwerinu získalo na jaře stovky stránek, které odhalují obrovský vliv společnosti Gazprom na Manuelu Schwesigovou a další zemské politiky v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Ruská společnost jim dávala konkrétní pokyny k založení nadace – a politici SPD se jimi řídili. Zprávu zveřejnil německý deník Die Welt.

Pokládání podmořského plynovodu Nord Stream 2. Foto fotobanka spol. Nord Stream 2 – autor Axel Schmidt

Státní kancléřství v německém Schwerinu disponuje stovkou stránek, které odhalují obrovský vliv společnosti Gazprom na Manuelu Schwesigovou a další zemské politiky v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Ruská společnost dala konkrétní pokyny k založení nadace – a politici SPD se jimi řídili.

Spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko schválila loni v lednu vznik environmentální nadace, která by měla financovat dokončení plynovodu Nord Stream 2 a ochránit tak ostatní společnosti před americkými sankcemi.

Tehdejší ministr energetiky Christian Pegel (SPD) a tehdejší šéf státního kancléřství Heiko Geue byli pověřeni řízením nadace.

Ale diktoval někdo jiný.

Politici získávali pokyny od německého manažera komunikace Nord Stream 2.

Nord Stream 2, který ústí z moře právě v této spolkové zemi, byl tamní vládou označen za důležitý projekt pro energetickou bezpečnost země a důležitou přechodovou technologií.

„Pevně věříme, že plynovod skrz Baltské moře je nezbytný pro úspěšný energetický přechod,“ oznámila loni v lednu vznik nadace šéfka spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Manuela schwesigová.

„Pokud máme vyřadit uhelné elektrárny a jadernou energii, pak potřebujeme přechodovou technologii,“ doplnila.

Nadaci vlastní spolková země a doufala, že tím ochrání společnosti před americkými sankcemi. Koalice sociálních demokratů SPD a konzervativců Angely Merkelové CDU plánovala díky nadaci rychle nakoupit a poté skladovat produkty důležité pro dokončení plynovodu, jako je například stavební materiál.

Primární příspěvek 20 milionů eur měl nadaci podle prvotních plánů dát ruský Gazprom. Dalších 200 000 eur mělo do nadace dodat Německo.

Co se v získaných dokumentech mimo jiné objevilo?

Zaměstnanec Gazpromu například poslal 25. listopadu 2020 do Schwerinu e-mail následujícího znění: „Dovolte mi následující komentář: Měli bychom se pokusit postavit nadaci jako ´chytrou odpověď´ na tvrdé chování USA.“

Přesně to pak udělala kancléřka Schwesigová.

Z e-mailu Christiana Pegela kolegovi Geueovi z 23. listopadu pak vyplynulo, že se Pegel vždy řídil pokyny dceřiné společnosti Gazpromu.

„Mluvil jsem se zástupci NoSt-2. Týkaly se jich tři změny, které jsem vložil a žlutě označil,“ píše se v dokumentech, které má Die Welt k dispozici.

Ale to nebylo zdaleka všechno. Na plánovaném setkání schwerinské vlády s novináři si manažer komunikace Nord Stream 2 v Německu vyžádal účast na tiskovém brífinku, aby mohl nahrávat a přepisovat vše, co bylo řečeno.

Druhý den se pak chtěl spojit telefonicky, „samozřejmě jen pasivně a pouze k poslechu“. Ve spisech přitom není žádná stopa po námitkách proti takovému postupu ze strany státní správy.

Pod obrovským tlakem Rusů byla zejména Schwesigová. Z tajných dokumentů vyplývá, že společnost Nord Stream 2 AG předložila vládě státu vlastní komunikační strategii. Obsahovala i důvěrné informace, které nebyly určeny veřejnosti.

V části „Pouze pro interní potřebu – podstata nadace“ jsou uvedeny některé triky, které dceřiná společnost Gazpromu používala, aby se vyhnula americkým sankcím.

Zaměstnanec společnosti Nordstream měl být například zaměstnán v nadaci, aby se navenek tvářil, že pracuje na klimatických projektech. Ve skutečnosti měl ale pokračovat v práci na dokončení plynovodu.

Politička SPD mezitím přiznala, že nepostupovala správně.

„S vědomím toho, co dnes víme, bylo setrvání na projektu Nord Stream 2 a založení Nadace pro klima a životní prostředí chybou. Chybu jsem udělala i já,“ V úterním vládním prohlášení uvedla.

Takový postoj ovšem Zeleným, FDP a CDU nestačil. Požadovali proto, aby byl vytvořen vyšetřovací výbor, který by plně prošetřil vliv Ruska na založení nadace a roli Schwesigové v tomto příběhu.

Řešily se i případy několika podezření ze špionáže. Server The Brussels Times popsal případ z loňského roku, kdy v Německu odsoudili bývalého zaměstnance kyberbezpečnostní společnosti k dvouletému podmíněnému trestu odnětí svobody za to, že odeslal data z německé Poslanecké sněmovny do Ruska.

Server připomíná i podobné soudní rozhodnutí z dubna, při kterém byl ruský vědec odsouzen za špionáž pro Moskvu v rámci evropského vesmírného programu Ariane.

Aktuálně stojí před soudem také Němec, který měl údajně předávat informace ruským zpravodajským službám, když pracoval jako záložní důstojník německé armády, připomněla agentura AFP.

(hrb)