Německá liberálně-konzervativní strana CDU jde do volební kampaně s tvrdými požadavky na přísnější bezpečnostní politiku. Rozpoznávání obličeje s podporou umělé inteligence se má v budoucnu používat například na železnici. Upozornil na to deník Handelsblatt.

Po politické krizi v Německu jde Křesťanskodemokratická unie CDU do volební kampaně s dramatickými požadavky na přísnější bezpečnostní politiku. Rozpoznávání obličeje s podporou umělé inteligence se má v budoucnu používat hned v několika oblastech.

CDU chce rozšířit kamerový dohled nad vlakovými nádražími s rozpoznáváním obličejů umělou inteligencí (AI). Má to být jeden z prvních kroků případné spolkové vlády vedené CDU/CSU.

„Chceme rozpoznávat obličeje pomocí umělé inteligence, abychom zajistili bezpečné stanice,“ řekl generální tajemník CDU Carsten Linnemann pro Handelsblatt.

Mohlo by vás zajímat

Na rozdíl od tradičního video dohledu mohou systémy umělé inteligence detekovat lidi, jejichž fotografie jsou uloženy v policejní databázi v reálném čase, když jsou natáčeny videokamerou.

V minulém volebním období chtěl tehdejší spolkový ministr vnitra Horst Seehofer z CSU vytvořit právní základ pro sledování podporované umělou inteligencí. Poté se však od těchto plánů distancoval – kvůli existujícím nejasnostem, jak se tehdy říkalo.

V tomto procesu byly ovšem výsledky terénní zkoušky rozpoznávání obličeje na stanici Berlin-Südkreuz pozitivní. 

Test, který probíhal po dobu jednoho roku v roce 2017, prověřil, jak spolehlivě speciální systémy rozpoznávají tváře kolemjdoucích. Spolková policie a Spolkový kriminální úřad byly spokojeny, ale kritici považovali chybovost za příliš vysokou.

Srovnání s volně dostupnými fotografiemi z internetu

Letos na podzim se ovšem německá policie ozvala s tím, že pomoc umělé inteligence bude při předcházení incidentů ve veřejné dopravě nezbytná. Podrobnosti lze nalézt v bezpečnostním balíčku, který sestavila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová z SPD.

Spolkové země zpočátku plány s participací umělé inteligence odmítly jako nedokonané. A nevyjasnilo se to ani na schůzkách regionálních ministrů vnitra na konferenci v Rheinsbergu v Braniborsku. 

Jistá zpřísněná bezpečnostní opatření mohou být sice přijata před koncem stávajícího volebního období spolkové vlády, ale monitoring vlakových nádraží za pomoci umělé inteligence mezi ně nepatří. CDU chce ale tuto právní mezeru přesto zaplnit.

Padla proto výzva k vyjasnění ústavních podmínek a dalších aspektů k ochraně údajů pro používání softwaru pro rozpoznávání obličeje v reálném čase.

Opatření je problematické nejen kvůli ochraně osobních údajů, ale i kvůli kvantitě sledovaných lidí. Zaměření na rozpoznávání obličejů v reálném čase na veřejných prostranstvích je dáno dáno velikostí železničního prostoru, což výrazně ztěžuje screening. Jen v Německu je je cca 5 400 nádraží, ve destinacích, ve kterých žije cca 21 milionů lidí. Každý den je na cestách více než třicetkrát více lidí než na všech německých letištích.

Právě proto se CDU zaměřuje na umělou inteligenci.

„Pomocí rozpoznávání obličeje a umělé inteligence můžeme ochránit 99 procent před jedním procentem zločinců,“ řekla členka prezidia CDU Ines Clausová, která považuje výtky přísnější kontroly bezpečnosti na nádražích za politicky neobhajitelné.

„Nesmíme pracovat s prostředky z minulého století s odkazem na ochranu dat. Zločinci vždycky použijí nejnovější technické prostředky. Nádraží a veřejná prostranství se nesmí stát prostorem nejistoty,“ varovala Clausová.

Prohlasovat tuto bezpečnostní agendu bude ovšem velmi těžké. V SPD se plány CDU setkávají se „pouze! se skepticismem, zatímco Zelení je přímo odmítají.

Ne všechny problémy s kriminalitou na nádražích lze vyřešit kamerami a rozpoznáváním obličejů, řekl expert SPD na problematiku bezpečnosti měkkých cílů Sebastian Fiedler.

„Rozpoznávání obličeje pomocí umělé inteligence podléhá od srpna z velmi dobrých důvodů někdy přísným pravidlům evropského nařízení o umělé inteligenci,“ podotkl.

V nařízení EU bylo totiž biometrické rozpoznávání obličeje klasifikováno jako „vysoce rizikové“ a až na několik výjimek, včetně boje proti terorismu a pátrání po pohřešovaných osobách, bylo v zásadě zakázáno. Fiedler se proto zasazuje „o co nejlepší právní a technické možnosti policie“.

„Jsem proto otevřen tomu, abychom zkoumali, zda a do jaké míry regulujeme možné výjimky z nařízení o umělé inteligenci pro federální policii. Budu však vehementně oponovat rozdmýchávání strachu a údajně jednoduchým slibům řešení,“ řekl.

Místopředseda parlamentní skupiny Zelených Konstantin von Notz plány CDU ostře zkritizoval.

„Větší bezpečnosti pro Německo určitě nelze dosáhnout takovým populismem právního řádu,“ řekl Konstantin von Notz Handelsblattu.