Německá asociace pro jaderné technologie Kerntechnik Deutschland e.V. prohlásila, že opětovné spuštění jaderných elektráren v zemi nabízí „bezpečnou, ekonomicky životaschopnou a klimaticky šetrnou alternativu k současné energetické politice“. Asociace podotkla, že až šest odstavených německých reaktorů by mohlo obnovit provoz.
Německo se v roce 2011 po neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima rozhodlo opustit jadernou energetiku. Důvodem byla rizika havárie a také radioaktivní odpad, který provozem nukleárních elektráren vzniká. V létě zmiňovaného roku vstoupila v Německu v platnost novela zákona o jaderné energetice, která akcentovala politickou vůli k postupnému ukončení jaderné energetiky v Německu. V důsledku toho bylo uzavřeno osm bloků jaderných elektráren: Biblis A a B, Brunsbüttel, Isar 1, Krümmel, Neckarwestheim 1, Phillipsburg 1 a Unterweser.
Elektrárny Brokdorf, Grohnde a Gundremmingen C byly trvale odstaveny na konci prosince 2021.
Poslední tři bloky v zemi – Emsland, Isar 2 a Neckarwestheim 2 – byly odstaveny v dubnu 2023.
Mohlo by vás zajímat
Všechny bloky jsou nyní v různých fázích vyřazování z provozu.
Odstavované jaderné elektrárny přitom vydatně přispívaly k udržitelné ochraně klimatu.
„Rozšiřování obnovitelných zdrojů energie, které mělo kompenzovat uzavření reaktorů, se v jednotlivých spolkových zemích značně lišilo. Například v Bavorsku postupovala expanze větrné energie obzvláště velmi pomalu. Rozšiřování kapacit elektrického vedení a přenosové sítě v jižním Německu také nepostupuje tak rychle, jak se plánovalo. Uspokojení německé poptávky po elektřině proto vyžadovalo fosilní zdroje energie nebo dovoz – zejména francouzské jaderné energie,“ připomíná portál World Nuclear News.
„Naše náklady na elektřinu již nejsou v mezinárodním srovnání konkurenceschopné a ohrožují existenci naší ekonomiky. Už není ekonomicky životaschopné financovat a realizovat infrastrukturu – síť, skladování a zálohování – která je z velké části založena na obnovitelných zdrojích energie.,“ uvádí Kerntechnik Deutschland a odkazuje na tiskovou zprávu ze začátku března.
„Pokud se bude podíl nestálých zdrojů energie v německém energetickém mixu nadále zvyšovat, bude se zintenzivňovat potřeba dovozu elektřiny nebo fosilní elektřiny vyrobené vlastními silami. Je to začarovaný kruh, který povede ke katastrofálním závislostem,“ varuje asociace pro jaderné technologie.
Pokračující provoz uhelných elektráren by podle Kerntechnik Deutschland vedl k výrazně vyšším emisím CO2, než se plánovalo, a časový plán pro postupné vyřazování uhlí je za současných rámcových podmínek nerealistický.
„Opětovné uvedení jaderných elektráren v Německu do provozu je pragmatickým, ekonomickým a sociálně rozumným řešením. Až šest odstavených jaderných elektráren by mohlo být znovu uvedeno do provozu během několika málo let – aniž by byla ohrožena jaderná bezpečnost.,“ stojí ve zprávě Kerntechnik Deutschland.
„V závislosti na stavu demontáže mohou být jednotlivé jaderné elektrárny v blízké budoucnosti znovu uvedeny do provozu,“ tvrdí asociace.
Počátkem března asociace oznámila, že v souvislosti na stavu demontáže jaderné elektrárny bude zapotřebí investovat 1 až 3 miliardy eur.
Opětovné uvedení těchto elektráren do provozu je založeno na stávajících strukturách elektráren, uvedla dále asociace.
To umožňuje rychlou dostupnost, během 3 až 5 let velké instalované kapacity základního zatížení.
Pokračující provoz jaderných elektráren by umožnil rychlé odstavení výroby elektřiny z uhlí, aniž by byla ohrožena bezpečnost dodávek, konstatuje Kerntechnik Deutschland.
„Jaderné elektrárny jsou ve skutečnosti ideálním doplňkem obnovitelných zdrojů energie, který kompenzuje jejich nestálost. Jaderná energie proto také podporuje další expanzi větrné a solární energie v dlouhodobém horizontu,“ pokračuje.

„Je nejvyšší čas učinit již nyní správné rozhodnutí pro stabilní a udržitelnou energetickou politiku. Protože deindustrializace, příliš vysoké ceny elektřiny, závislost na dovozu elektřiny a nejistá situace v zásobování musí nyní skončit,“ tvrdí Kerntechnik Deutschland.
„Kerntechnik Deutschland nabízí nové spolkové vládě příležitost vzít budoucnost do vlastních rukou a zastavit deindustrializaci Německa. Členské společnosti Kerntechnik Deutschland jsou připraveny s odbornými znalostmi a energií, aby pomohly,“ nabízí asociace.
Členy Kerntechnik Deutschland jsou organizace ze všech odvětví a oblastí použití jaderné technologie: výrobci, dodavatelé, poskytovatelé služeb, univerzity, výzkumné ústavy a obchodní sdružení. Mezi její členy patří také společnosti Framatome, GNS, Nukem Technologies, Orano, Urenco či Westinghouse.
„Rozhodnutí o restartu jaderných elektráren spočívá na federální vládě, která musí vytvořit nezbytný rámec. Jedna věc je jistá: elektřina z jaderných elektráren je důležitým pilířem pro snižování emisí CO2 v krátkodobém horizontu a posilování konkurenceschopnosti ekonomiky prostřednictvím nízkých nákladů na elektřinu,“ uvedl generální ředitel společnosti Framatome GmbH a místopředseda Kerntechnik Deutschland Carsten Haferkamp.
„Jaderná energie může velkou měrou přispět k německým klimatickým cílům a dokonce by snížila náklady na dodávky elektřiny,“ tvrdí generální ředitel NUKEM Technologies Engineering GmbH a předseda Kerntechnik Deutschland Thomas Seipolt.
„Jaderná energie by byla dokonalým doplňkem k obnovitelným zdrojům energie v Německu. Restart jaderných elektráren je možný již před rokem 2030 – aniž by byla ohrožena jaderná bezpečnost. Ve Westinghouse jsme připraveni s našimi mezinárodními odbornými znalostmi podpořit Německo na této správné cestě do budoucnosti. Poskytneme produkty a služby potřebné k opětovnému spuštění a provozu německých elektráren,“ uzavřel generální ředitel společnosti Westinghouse Electric Germany GmbH a člen výkonné rady asociace Kerntechnik Deutschland Martin Pache.