INZERCE

Nizozemský větrný park Borselle III/IV těsně před dokončením v listopadu 2020. Ilustrační snímek. Foto: MHI Vestas Offshore Wind

Němci vysoutěžili nové lokality pro mořské větrné parky. Místo dotací za ně zájemci zaplatí miliardy eur

Německá Bundesnetzagentur oznámila v tomto týdnu výsledek aukcí nových lokalit pro stavbu mořských větrných elektráren. Nabízených 7000 megawattů výkonu si rozdělí těžařské koncerny BP a TotalEnergies. Německo jim nebude nic doplácet, naopak – výsledkem aukce je čistý výnos pro stát ve výši 12,6 miliardy eur (300 miliard korun).

Do aukce byly zařazeny čtyři lokality – tři v Severním moři a jedna lokalita s kapacitou 1 000 MW v Baltském moři nedaleko Rujány. „Výsledky potvrzují atraktivitu investic do pobřežní větrné energie v Německu,“ řekl prezident Bundesnetzagentur Klaus Müller a dodal: „Konkurence v oblasti větrné energie na moři nebyla nikdy tak vysoká. Výsledky jsou klíčovým krokem k dosažení cíle výkonu větrných parků na moři 30 gigawattů do roku 2030.“

Aukce se konala formou online dynamického nabídkového řízení. V první fázi se objevilo až devět nabídek s požadovanou výší státní podpory v nulové výši. V druhé fázi se už soutěžilo o to, kdo za právo postavit větrné parky na moři nabídne nejvíc peněz. Tady uspěl britský koncern BP, který získal právo postavit 4000 MW výkonu větrných elektráren v Severním moři. A také francouzský ropný a energetický koncern TotalEnergies, který ovládl zbývající lokality v rozsahu 3000 MW.

Podle vyjádření Bundesnetzagentur bude 90 procent výtěžku z aukce využito ke snížení nákladů spotřebitelů na elektřinu. Bude se tak jednat o „negativní dotaci“, kterou budou vítězní uchazeči muset vyplácet v pravidelných ročních splátkách provozovatelům přenosových soustav. Tuto povinnost budou mít od roku 2030, kdy mají být nové větrné parky hotové. Zbytek peněz je určen na ochranu přírody a podporu udržitelného rybolovu.

Koncern BP ve svém vyjádření k tendru upozornil, že na německém trhu působí již skoro 120 let. Provozuje zde dvě ropné rafinerie a vlastní síť čerpacích stanic Aral s 2300 provozovnami. V poslední době masivně investuje do výstavby rychlých dobíjecích stanic pro elektromobily. Avšak co se týká výroby elektřiny z větrné energie, tak se jedná o zatím první projekt v Německu.

V jiných zemích již BP rozjelo výstavbu offshore větrných parků ve velkém stylu. V různém stadiu příprav a výstavby má 5200 MW výkonu v různých lokalitách u Velké Británie a u východního pobřeží USA. V Japonsku také navázala spolupráci se společností Marubeni a začátkem tohoto roku získala většinový podíl v projektu na stavbu čtyř větrných parků v Jižní Koreji.

TotalEnergies v tiskové zprávě připomněl, že chystá stavbu offshore větrných projektů s celkovou kapacitou více než 13 000 MW. Tyto projekty se nacházejí ve Spojeném království (projekty Seagreen, Outer Dowsing, Erebus, ScotWind), Francii (projekt Eolmed), Jižní Koreji, Tchajwanu, Spojených státech a Německu. Účastní se také výběrových řízení na lokality v Norsku a Polsku.

(dtr)