Německá společnost Zinnwald Lithium plc se připravuje na těžbu lithia v Krušných horách. Následuje tak záměr firmy Geomet, kterou společně vlastní ČEZ a australský těžař EMH, na těžbu u Cínovce v Krušných horách. „Výroba hydroxidu lithného pro baterie z cinvalditového koncentrátu je technicky a ekonomicky životaschopná v jejím projektu Zinnwald Lithium v Německu, a to po dokončení zkušebního programu v pilotním měřítku,“ zveřejnila společnost Zinnwald Lithium. S trochou nadsázky by se dalo říci, že v Krušných horách začíná lithiová horečka.
O lithium v Krušných horách, které chce na Cínovci těžit firma Geomet, kterou společně vlastní ČEZ a australský těžař EMH, projevili zájem i Němci, konkrétně společnost Zinnwald Lithium plc. Společnost zveřejnila závěry testů, které v pilotním měřítku prokázaly životaschopnost výroby hydroxidu lithného.
„Společnost Zinnwald Lithium plc, německá společnost zaměřená na vývoj lithia, s potěšením potvrzuje, že výroba hydroxidu lithného pro baterie (LiOH) ze cinvalditového koncentrátu je technicky a ekonomicky životaschopná v jejím projektu Zinnwald Lithium (dále jen „projekt“) v Německu, a to po dokončení zkušebního programu v pilotním měřítku. Zkušební práce rovněž potvrdily potenciál vyrábět ekonomicky významné množství komerčně prodejných vedlejších produktů, jako je síran draselný vysoké čistoty a vysrážený uhličitan vápenatý,“ stojí v komuniké společnosti Zinnwald Lithium na London Stock Exchange.
„Jsem potěšen, že jsme dokončili pilotní testy potřebné k prokázání toho, že projekt Zinnwald Lithium je schopen ekonomicky vyrábět smysluplná množství hydroxidu lithného. To je v souladu s naší strategií, podle níž se projekt zaměřuje na výrobu běžných lithiových produktů, po nichž je v evropském odvětví elektrických vozidel a baterií stále větší poptávka. Zejména schopnost projektu zajistit domácí evropské dodávky důležitých vedlejších produktů, jako je síran draselný, dále posiluje naše investiční argumenty, přičemž stejně důležité je, že testovací práce ukazují, že proces nevytváří vedlejší produkty škodlivé pro životní prostředí,“ uvedl generální ředitel společnosti Zinnwald Lithium Anton du Plessis.
Jak již bylo oznámeno dříve, po analýze tržních trendů v oblasti chemie baterií a poptávky koncových uživatelů společnost přeorientovala původní těžebný projekt na výrobu hydroxidu lithného pro baterie jako primární produkt, aby lépe odpovídal požadavkům evropských odběratelů.
Mohlo by vás zajímat
V souladu s tím testovací práce provedené v Německu předním specialistou v oboru, společností K-UTEC AG Salt Technologies (K-UTEC), a ověřené laboratoří třetí strany prostřednictvím chemické a fyzikální analýzy, zpracovaly zinnwalditový koncentrát na vysoce čistý (čistota nad 99,9 %) monohydrát hydroxidu lithného a vysoce čistý SOP.
Provedená ekonomická, technická a obchodní analýza navíc ukazuje, že roční produkce hydroxidu lithného nad 10 000 tun by mohla být v projektu Zinnwald životaschopná.
Předseda představenstva společnosti nedávno prohlásil, že jedním z jejích hlavních plánů pro rok 2022 je provedení vrtů na satelitních licenčních plochách s cílem rozšířit potenciální velikost projektu jako celku.
Bylo prokázáno, že výtěžnost lithia ze zinnwaldského koncentrátu na lithium-produkt přesahuje 80 procent a je srovnatelná s procesy získávání lithia z jiných typů lithiových zdrojů. Bylo také prokázáno, že neprodejné vedlejší produkty obsahují jen velmi nízké množství rozpustných, případně ekologicky problematických prvků.
V rámci zkušebního programu byl kalcinovaný zinnwalditový koncentrát přeměněn na monohydrátu hydroxidu lithného (LHM) v bateriové kvalitě při zkoušce v pilotním závodě, kdy bylo z několika tun zinnwalditového koncentrátu vyrobeno téměř 50 kilogramů LHM v bateriové kvalitě.
Úroveň nečistot v lithiové soli bateriové kvality odpovídala nebo byla nižší než u podobných lithiových produktů bateriové kvality dostupných na trhu.
Technologický postup vyvinutý odborníky Zinnwald Lithium a společností K-UTEC vychází z tradiční, osvědčené průmyslové technologie zpracování. V první fázi se zinnwalditový koncentrát kalcinuje. Lithium v kalcinu je rozpustné ve vodě a lze jej získat v pevném stavu bez použití kyseliny. Po vyluhování vodou se roztok obsahující lithium přečistí a po mezikroku se převede na hydroxid lithný.
Kromě LHM v bateriové kvalitě lze vyrábět komerčně významná množství vysoce kvalitních vedlejších produktů, síran draselný a uhličitan vápenatý.
„Výsledky úspěšných testů budou použity v základním inženýringu projektu a budou využity v aktualizované studii proveditelnosti,“ podotkla firma.
Zinnwald Lithium plc je německá společnost zaměřená na vývoj lithia, kótovaná na burze AIM, která se zaměřuje na to, aby se stala významným dodavatelem pro rychle rostoucí sektor baterií v Evropě. Společnost vlastní 100 procent projektu Zinnwald Lithium Project v Německu, který je v poslední fázi vývoje, má atraktivní ekonomické parametry, a schválenou licenci na těžbu.
„Projekt se nachází v srdci evropského chemického a automobilového průmyslu a má potenciál stát se jedním z nejpokročilejších evropských projektů na výrobu lithia pro baterie,“ tvrdí společnost.
Češi v pozoru
V podzemí pod Krušnými horami se nacházejí stovky tisíc tun lithia. Na ně se od roku 2007 zaměřila česká firma Geomet, kterou o pět let později ovládl australský těžařský start-up European Metals Holdings (EMH). Plán těžařů počítá s produkcí 22 500 tun uhličitanu lithného (což je 4225 tun čistého lithia) ročně. Čistá současná hodnota projektu vychází na atraktivních 1,1 miliardy dolarů (23,8 miliardy korun) a vnitřní výnosové procento (IRR) na neméně atraktivních 28,8 procenta.
Projekt málem ztroskotal na nesouhlasu politiků z levého a populistického křídla politické scény; z jejich pohledu bylo skandální, aby na těžbě „českého“ lithia zbohatl soukromý podnik ze zahraničí. Před sněmovními volbami v říjnu 2017 se z toho stala silně medializovaná a přiživená kauza, která zahýbala i s volebním výsledkem.
Nakonec se podařilo najít řešení, které uspokojilo všechny zúčastněné. Na základě dohody z listopadu 2019 získal většinový 51procentní podíl v Geometu ČEZ, a to prostřednictvím dceřiné firmy Severočeské doly. Stalo se tak formou navýšení kapitálu Geometu o 791 milionů korun. Vzhledem k tomu, že téměř 70 procent akcií v ČEZ vlastní stát, se tak projekt těžby na Cínovci dostal pod kontrolu státu.
Motivace investorů, v daném případě Skupiny ČEZ a EMH, je zřejmá. Lithium se s nástupem elektromobility a bateriových úložišť elektřiny stává strategickou komoditou a jeho spotřeba prudce roste. Evropská unie podporuje plány na posílení výroby Li-on baterií včetně rozvoje těžby a rafinace lithia. Vedle lithia se v hornině u Cínovce vyskytují i další komerčně zajímavé kovy – cín, wolfram a v menším množství také niob, rubidium a cesium.
Nějaký čas se řešilo umístění úpravárenského komplexu. Geomet v dokumentaci EIA zmínil využití lokality bývalého uhelného dolu Kohinoor u Lomu na Mostecku. To by si ovšem vyžádalo přepravu horniny na vzdálenost více než 20 kilometrů od cínoveckého areálu. Investor má proto ještě záložní plán, který počítá s využitím bývalé výsypky v Pozorce na jižním okraji města Dubí, což je osm kilometrů daleko od plánovaného dolu.
Jan Hrbáček, David Tramba