Nejvyšší soud rozhodl v kauze tunelování státní akciové společnosti ČEPRO. Pravomocným rozsudkem byli odsouzeni k vězení někdejší ředitel Národního bezpečnostního úřadu a pozdější šéf ČEPRO Tomáš Kadlec a Alexandr Houška. V kauze jde o víc než čtvrt miliardy korun.

Dovolací soud v Brně rozhodl o dovolání ve známém případu tunelování státní akciové společnosti ČEPRO. V kauze jde o porušení povinnosti při správě cizího majetku, kterým odsouzení Tomáš Kadlec a Alexandr Houška způsobili společnosti ČEPRO škodu vyšší než 261 milionů korun.

V případě obou odsouzených Nejvyšší soud odmítl podaná dovolání a potvrdil tak správnost odsuzujícího rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1.

Trestní stíhání bývalých manažerů společnosti ČEPRO bylo zahájeno už v roce 2009, obžaloba
byla podána o dva roky později. Oba odsouzení byli v průběhu trestního řízení třikrát
částečně zproštěni obžaloby, respektive jejich trestní stíhání bylo částečně zastaveno. Posléze ale soudy vyšších stupňů tato rozhodnutí rušily. Argumentem byla závažná procesní pochybení.

V roce 2017, po vydání třetího zprošťujícího rozsudku, který opětovně odporoval závazném
právnímu názoru Nejvyššího soudu, došlo ke změně složení senátu soudu prvního stupně. Vedení Městského soudu v Praze odňalo kauzu soudkyni Heleně Králové.

Mohlo by vás zajímat

Změna soudního senátu

„Po změně senátu již řízení proběhlo relativně rychle a vina Tomáše Kadlece a Alexandra Houšky ve vztahu k poškození zájmů společnosti ČEPRO byla jednoznačně prokázána,“ uvedl k rozhodnutí Jaromír Císař z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný která společnost ČEPRO v soudních sporech zastupuje.

„O důvodnosti podaného trestního oznámení jsem byl od počátku přesvědčen, a to i přes
opakované zproštění obžaloby. Rozhodnutí představuje ukončení letité zátěže spojené
s trestním řízením, ve kterém byla společnosti ČEPRO přiznána rekordní škoda přesahující
260 milionů Kč. V tomto ohledu nemělo trestní řízení pro společnost ČEPRO obdoby,“ doplnil advokáta Císaře generální ředitel ČEPRO Jan Duspěva.

Odsouzení škodu způsobenou společnosti ČEPRO dobrovolně neuhradili, a to ani zčásti.
Krátce po vydání pravomocného odsuzujícího rozsudku tak bylo proti Tomášovi Kadlecovi
a Alexandru Houškovi zahájeno exekuční řízení.

Jeho průběh je nicméně zpomalován návrhy na částečné zastavení (či alespoň odklad) exekuce a dalšími obstrukčními kroky, jejichž prostřednictvím se Tomáš Kadlec a jeho bývalá manželka brání proti exekučním příkazům vydaným zejména na nemovitý majetek.

Muž z BIS a NBÚ

Bývalý generální ředitel ČEPRO Tomáš Kadlec v minulosti vedl odbor Bezpečnostní informační služby, který se zabýval ekonomikou. Po čase ze služby odešel a vedl Národní bezpečnostní úřad. Pak nastoupil v roce 2003 do ČEPRO. Alexandr Houška byl obchodním ředitelem.

„Pánové obžalovaní vyváděli svým působením ve společnosti Čepro finanční prostředky ve prospěch společnosti Czech Energospace. Při obchodování s pohonnými hmotami se vzdávali marží a zisků, které mohla Čepro od Czech Energospace inkasovat,“ popsal v závěrečné řeči trestnou činnost obou bývalých manažerů ČEPRO státní zástupce Tomáš Minx u Obvodního soudu pro Prahu 1.

Neznámá firma

Žalobce akcentoval, že společnost Czech Energospace byla v té době na trhu absolutně neznámá společnost, že neměla žádnou historii ani majetek a že s ní Čepro uzavřelo smlouvu krátce poté, co firma získala oprávnění k obchodu s pohonnými hmotami.

„Co vedlo obžalované k tomu, že společnosti Czech Energospace poskytli zálohu, a co od této společnosti očekávali, když už na samém počátku selhala a pohonné hmoty nedodala?“ ptal se Minx. Jediným vysvětlením byla podle žalobce skutečnost, že se danou firmu snažili jakýmkoliv způsobem zvýhodnit a udělat vše pro to, aby si sáhla na zisk.

Tomáš Kadlec s Alexandrem Houškou chtěli podle Minxe těchto několik obchodů zamaskovat a podřadit pod obměnu státních hmotných rezerv, což se jim nepodařilo. Jejich motivací prý zřejmě bylo nějaké jiné finanční propojení, které nebylo zmapováno.

Po dosouzení kauzy ČEPRO uznal soud Tomáše Kadlece vinným i z daňového úniku a uložil mu celkový souhrnný trest sedmi let vězení. I v této záležitosti Nejvyšší soud Kadlecovo dovolání odmítl a bývalý zpravodajský důstojník a státní manažer musel nastoupit trest.

Zde je časová osa, popisující další obchodní útoky na ČEPRO.

Jan Hrbáček