Dva z deseti nejvýkonnějších počítačů světa byly vyrobené v Evropě. Pracují v Německu a v Itálii. Vedou Spojené státy, kde fungují čtyři superpočítače z první desítky. Na Itálii připadají dva, včetně toho evropského. Vyplývá to z červnového žebříčku Top500, který zahrnuje 500 nejvýkonnějších počítačů na světě.

Zhruba desetina z 500 nejvýkonnějších počítačů světa byla vyrobena na platformě evropské společnosti Eviden. Pobočku má i v České republice, která se významně podílela na vylepšení superpočítače v Bulharsku.

Nejvýkonnějším superpočítačem je americký El Capitan umístěný v kalifornské Národní laboratoři Lawrence Livermora. Jeho výkon je 1742 petaflopů/s, což je jednotka reprezentující kvadrilion operací za sekundu.

V Evropě má největší výkon superpočítač Jupiter Booster, zprovozněný letos v německém Jülichu. Stroj na čtvrtém místě žebříčku má výkon 793 petaflopů a pracuje na platformě evropského Evidenu. Na platformě z Evropy pracuje i desátý nejvýkonnější počítač Leonardo v Itálii. Oba patří do evropské superpočítačové iniciativy EuroHPC, do které se výrazně zapojuje také česká pobočka Evidenu.

Mohlo by vás zajímat

Superpočítač Škodovky ve druhé stovce

Česká republika má v žebříčku na 165. místě superpočítač sloužící ve Škodě Auto s výkonem 8,4 petaflopu/s. Na 195. a 421. příčce se umístily dva stroje Karolina, které pracují v rámci Národního superpočítačového centra IT4Innovations v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

„Evropa má ve světě superpočítačů nejen dobré jméno, ale především pevné místo. Díky špičkové úrovni odborníků, výzkumu a technologického zázemí dokáže být konkurenceschopnou protiváhou USA, což je dnes důležitější než kdy dříve,“ uvedl vedoucí oddělení HPC & Big Data společnosti Eviden v České republice Jaroslav Vojtěch.

Žebříček TOP500 nejvýkonnějších počítačů světa sestavují experti z USA a Německa dvakrát ročně od roku 1993.