Největší počet patentů a užitných vzorů za rok 2024 podala Škoda Auto. Úřad průmyslového vlastnictví České republiky jich zaevidoval 55, vyplývá to z výroční zprávy úřadu za loňský rok. Mezi nejčerstvější patenty patří podle tiskové mluvčí pro výrobu, HR a udržitelnost Kateřiny Boukalové například nový prvek z rodiny Simply Clever ve čtvrté generaci modelu Superb.
Škoda Auto podle Boukalové loni registrovala celkem 59 českých patentových přihlášek, devět mezinárodních a šest přihlášek evropských. Automobilka se na prvních příčkách mezi přihlašovateli patentů a užitných vzorů v České republice objevuje pravidelně a podle Boukalové je patentová ochrana je pro Škoda Auto naprosto zásadní.
„Podtrhuje to význam inovací a technologického pokroku pro naši společnost. Patentově chráníme výsledky práce našeho vývoje, což nám umožňuje zabezpečit, aby naše inovace nemohla využívat konkurence,“ uvedla s tím, že jde o klíčové opatření pro udržení postavení na trhu a pro pokračování v poskytování špičkových produktů.
V posledních letech pochází mnoho inovací, které Škoda Auto patentově chrání, podle mluvčí také z oblasti výroby. „Což svědčí o šíři a hloubce našich technologických schopností,“ dodala. U prvku pro čtvrtou generaci modelu Superb specifikovala, že zahrnuje devět patentových práv. Konkrétně jde o elektricky ovládaný roletový kryt zavazadlového prostoru ve variantě kombi.
Mohlo by vás zajímat
„Při otevření víka se automaticky navine, což usnadňuje nakládání a vykládání zavazadel. Po uzavření zavazadlového prostoru se opět automaticky vytáhne, aby ho ochránil před zvědavými pohledy,“ doplnila Boukalová.
Řadu dalších chráněných řešení podle ní zahrnují prosvětlené masky vozů Škoda. Jde o první generaci modelů rodiny Enyaq, i verzi u druhé generace těchto vozů a model Elroq. Patentovou ochranu má rovněž prosvětlená maska chladiče druhé generace modelu Kodiaq.
Pátá Tatra Trucks
Ze statistických údajů uvedených ve výroční zprávě Úřadu průmyslového vlastnictví vyplývá, že počet patentových přihlášek domácích přihlašovatelů zůstal v roce 2024 na úrovni počtu podání 2023, s minimálním poklesem o 0,4 procenta. Z podaných 463 domácích přihlášek jich bylo nejvíce z oborů doprava, skladování (19 procent), měření, optika (8,4 procenta), zdraví, zábava (7,6 procenta) a motory a čerpadla (5,6 procenta).

Za Škodou Auto se na dalších příčkách podaných patentů a užitných vzorů umístily na druhém místě České vysoké učení technické v Praze se 45 registracemi, třetí místo obsadilo Vysoké učení technické v Brně se 43 registracemi, čtvrté Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava s 39 registracemi a na pátém místě se umístila společnost Tatra Trucks s 32 registracemi.
Technický ředitel Tatra Trucks Radomír Smolka to okomentoval na sociální síti LinkendIn slovy, že velký dík patří vývojovému týmu pod vedením Jakuba Pončíka a rovněž Janě Kunovské, která ve firmě zastává pozici patentové specialistky a má na starost i péči o ochrannou známku Tatra.
Přesné údaje o přihlašovatelích patentů jsou v loňské výroční zprávě za poslední roky zařazeny poprvé, předešlé výroční zprávy seznam neobsahovaly. Vedoucí Kanceláře úřadu Úřadu průmyslového vlastnictví České republiky Jana Engelová Pavková to vysvětluje tím, že by informace mohla být pro veřejnost zajímavá. „Základ naší výroční zprávy je každý rok stejný, občas prostě nějaké informace přidáme či ubereme,“ dodala.