Maďarsko mělo v roce 2024 nejvyšší podíl solární energie – 25 procent. To ji řadí před Chile a Řecko – obě země s 22 procenty – přičemž v předchozím roce se Maďarsko umístilo na třetím místě za nimi. Vyplývá to ze zprávy o celosvětové spotřebě elektřiny v roce 2024 energetického think-tank Ember.
Podle shrnutí maďarského ministerstva energetiky má ze zemí s výrobou nad pět terawatthodin podíl solární energie vyšší než 20 procent v Evropě pouze Řecko (22 procent) a Španělsko – 21 procent. První dvě místa ve světovém žebříčku měla před deseti lety podíl méně než dvě procenta.
Maďarský drive
Již dříve zveřejněná evropská analýza think-tanku Ember také zjistila, že Maďarsko zaznamenalo nejrychlejší růst podílu solární energie v Evropě za posledních pět let, a to z pouhých 4 procent v roce 2019.
V loňském roce solární elektrárny pokryly více než 80 procent maďarské poptávky po elektřině po dobu více než 70 dnů během období špičky výroby. Oproti tomu v roce 2023 bylo takových dnů zaznamenáno jen asi 10.
Do jara 2025 bylo v Maďarsku instalováno přibližně 7 800 megawattů solární kapacity. Pozoruhodné je, že od roku 2020 byly nasazeny čtyři pětiny stávající kapacity. Od roku 2022 se domácí solární kapacita zvýšila nejméně o 1 200 megawattů ročně po dobu tří po sobě jdoucích let.
Mohlo by vás zajímat
Ministerstvo energetiky zdůrazňuje, že přínosy čisté výroby elektřiny lze realizovat pouze tehdy, pokud budou doplněny o odpovídající skladovací kapacitu, která je způsobilá pro podporu v rámci programu Jedlik Ányos.
40 procent výroby elektřiny z čisté energetiky
Podle zprávy společnosti Ember překonala čistá energie v roce 2024 40 procent celosvětové výroby elektřiny, a to díky rekordnímu růstu obnovitelných zdrojů, zejména solárních. Solární energie se stala motorem globální energetické transformace, přičemž jak solární výroba, tak kapacitní instalace dosáhly v roce 2024 nových rekordů. Solární výroba si udržela své vysoké tempo růstu, za poslední tři roky se zdvojnásobila a během tohoto období přidala více elektřiny než jakýkoli jiný zdroj.
Poptávka po elektřině zároveň v roce 2024 výrazně vzrostla a předstihla růst čisté elektřiny. Rozšiřující se technologie, jako je umělá inteligence, datová centra, elektrická vozidla a tepelná čerpadla, již nyní přispívají k rostoucí celosvětové poptávce. Hlavním důvodem zvýšené spotřeby elektřiny v roce 2024 ve srovnání s rokem 2023 však bylo zvýšené používání klimatizace během vln veder. To vysvětlovalo téměř veškerý mírný nárůst produkce fosilních paliv.
V absolutních číslech zůstala Čína světovým lídrem v oblasti solární energie, přičemž celková výroba dosáhla 834 terawatthodin (TWh), což je více než celosvětový součet o pouhých pět let dříve v roce 2019.
Spojené státy, Brazílie, Indie a Německo také zaznamenaly rekordní nárůst solární výroby, který byl způsoben rekordním navýšením kapacity v letech 2023 a 2024, přičemž Německo vede Evropu v celkové solární kapacitě.
Zemí s nejvyšší solární výrobou na obyvatele zůstala Austrálie s 1 866 kWh, následovaná Řeckem na třetím místě s 1 228 kWh a Maďarskem na sedmém místě s 971 kWh.