Vídeňský energetický podnik představil netradiční novou posilu. Jedná se o robotického psa, který rozšířil řady kontrolorů v největší vídeňské elektrárně. Čtyřnohý robot vybavený kamerami, senzory a umělou inteligencí se zaměřuje na odhalování problémových míst a poruch. Lidským kolegům šetří práci i čas a zvyšuje bezpečnost provozu.
Největší rakouská elektrárna ve vídeňské čtvrti Simmering dodává teplo a elektrickou energii do více než 800 000 domácností. O kontrolu provozu a předcházení provozních problémů se doposud vedle automatických systémů starali především místní pracovníci. Nyní je nově doplnil i robotický pes, kterému zaměstnanci elektrárny přezdívají Energy Dog.
Podle městského producenta energií se jedná o prvního robotického psa tohoto druhu, který je trvale zapojen do práce v evropské elektrárně s úkolem samostatně hlásit problémy.
„Energy Dog elektrárně poskytuje hi-tech podporu a dokazuje inovační schopnosti Wien Energie. Učí se od svých lidských kolegů, získává cenné zkušenosti a spolupracovníkům ulehčuje běžnou práci a činí ji bezpečnější,“ vysvětluje výkonný ředitel Karl Gruber.
Díky využití moderních technologií mohou pracovníci elektrárny, například pochůzkáři, část běžné rutiny přenechat novému robotickému kolegovi a sami se více věnovat komplexnějším úkolům a problémům.
Čtyřnohého robota do Vídně dodala americká firma Boston Dynamics, na projektu se podílí i společnost Smart Inspection. Vídeňský robot zatím prochází fází učení.
Experti Wien Energie mu dodávají potřebné znalosti, robot si vytvoří vlastní matematické modely a umělá inteligence se na jejich základě naučí zákonitosti a pravidla běžného provozu elektrárny.
Robot vážící 42 kilogramů je vybaven 17 senzory a kamerami, například termokamerou nebo akustickým a čichovým senzorem, dovede také vyvinout rychlost kolem šesti kilometrů za hodinu. Během 90 minut zvládne provést kontrolu zařízení a nahlásit na centrální dispečink potenciální zdroje nebezpečí jako jsou úniky plynu. Do plného provozu, tedy 24 hodin denně, by měl oranžový robot přejít na jaře 2023.
Robopes není jediným digitálním pomocníkem ve vídeňské elektrárně. Technici objektu například využívají i datové brýle. Vedle zobrazování aktuálních dat z vybraných senzorů mohou sloužit i pro zobrazení návodů či manuálů a tím velmi výrazně zkrátit trvání pracovních úkonů.
(nik)