INZERCE

Integrovaný test účinků roztaveného chloridu. Foto: Southern Company

Největší testovací zařízení pro rychlý reaktor s roztaveným chloridem na světě spouští provoz

Společnosti Southern Company a TerraPower dokončily výstavbu a instalaci nového testovacího zařízení v laboratoři TerraPower v Everettu ve státě Washington. Integrovaný test účinků bude využíván při vývoji rychlého reaktoru s roztaveným chloridem (MCFR). Uvedl to odborný server World Nuclear News.

„Tento test je největším systémem chloridových solí na světě vyvinutým v jaderném sektoru,“ uvedly společnosti Southern a TerraPower ve společném prohlášení.

„Projekt završuje několikaleté testování samostatných účinků a měl by ukázat, jak bude technologie MCFR fungovat při dodávce komerčního, nákladově efektivního a bezuhlíkového zdroje energie z reaktoru s roztavenou solí do roku 2035,“ dodaly ve svém komuniké firmy.

Reaktory založené na roztavených solích (anglicky molten salt reactor) jsou jaderné reaktory, v nichž je jaderné palivo ve formě roztavené soli, jež slouží současně jako prostředek pro přenos tepla (homogenní reaktor). U tohoto typu reaktoru je jaderné palivo v tekuté formě rovnoměrně rozděleno v primárním okruhu. Jako moderátor může sloužit grafit.

Prototyp takovéhoto reaktoru byl postaven v roce 1954 v rámci amerického výzkumného projektu, který měl za cíl vyvinout bombardér s dlouhým doletem, poháněný jaderným pohonem.

Integrované testování účinků (IET) spočívá ve vícesmyčkovém testovacím zařízení, které vychází z řady menších testovacích kampaní, které slouží jako podklad pro jeho realizaci.

Nejaderný systém je ohříván externím zdrojem energie.

Údaje z provozu testu budou použity k ověření tepelné hydrauliky a bezpečnostních analytických kódů potřebných k demonstraci systémů reaktorů s roztavenými solemi.

IET rovněž podporuje vývoj a provoz reaktoru s roztaveným chloridem (Molten Chloride Reactor Experiment, MCRE) v Idaho National Laboratory (INL), který je zkušebním reaktorem s rychlým spektrem solí. Reaktor o výkonu méně než 200 kW poskytne experimentální a provozní údaje.

IET i MCRE budou sloužit jako podklady pro návrh, licencování a provoz demonstračního reaktoru MCFR o výkonu přibližně 180 MW, který je plánován na začátek roku 2030.

Projekt IET navazuje na práce zahájené v roce 2015 dceřinou společností Southern Company Services a TerraPower v rámci ocenění amerického ministerstva energetiky (DOE) Advanced Reactor Concepts (ARC-15), což je několikaleté úsilí na podporu návrhu, výstavby a provozu jaderných reaktorů čtvrté generace. Na projektu se podílejí také společnosti Core Power, EPRI, INL, Oak Ridge National Laboratory a Vanderbilt University. Program představuje celkovou investici do projektu ve výši 76 milionů USD, přičemž podíl veřejného a soukromého sektoru na nákladech činí 60-40 procent.

„Dokončení a instalace integrovaného testu účinků je důležitým krokem k rozvoji technologie rychlého reaktoru s roztaveným chloridem společnosti TerraPower,“ uvedl Jeff Latkowski, senior viceprezident společnosti TerraPower pro inovační programy.

„MCFR bude hrát klíčovou roli v dekarbonizaci těžkého průmyslu a my jsme hrdí na to, že můžeme spolupracovat se společnostmi Southern Company, Core Power a dalšími partnery na vývoji systémů nezbytných pro uvedení nových reaktorů na trh.“

IET bude sloužit k tomu, aby pomohl vyškolit novou generaci pracovníků pro projekty s roztavenou solí. Výzkumná a vývojová organizace společnosti Southern a společnost TerraPower budou spolupracovat s americkými univerzitami, které budou předkládat návrhy na výzkum prostřednictvím univerzitního programu DOE pro jadernou energii, aby mohly školit studenty a zkoumat další přístroje, zařízení a komponenty, které by byly kompatibilní se systémy s roztavenou solí.

Technologie MCFR společnosti TerraPower využívá roztavenou chloridovou sůl jako chladivo i palivo reaktoru, což umožňuje provoz s tzv. rychlým spektrem, které podle společnosti zvyšuje účinnost štěpné reakce. Pracuje při vyšších teplotách než konvenční reaktory, vyrábí elektřinu efektivněji a nabízí také potenciál pro aplikace procesního tepla a tepelné skladování. Vyvíjí se iterace MCFR – známá jako m-MSR – určená pro použití na moři.

Společnost TerraPower rovněž vyvíjí technologii Natrium, která zahrnuje rychlý sodíkový reaktor kombinovaný se systémem skladování energie z roztavených solí a jejíž demonstrační zařízení má být postaveno v Kemmereru ve Wyomingu, připomíná World Nuclear News.

(nik)