V prvním lednovém týdnu chce ministryně obrany Jana Černochová s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou a dalšími projednat osud tendru na 210 kusů pásových bojových vozidel pěchoty. O zakázku za více než 50 miliard korun soutěží tři dodavatelé.
BAE Systems ze Švédska s vozidlem CV90, španělský GDELS s vozidlem ASCOD a německý Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx. To jsou tři potenciální dodavatelé nových pásových bojových vozidel pěchoty pro českou armádu.
Expertní komise ale na začátku listopadu konstatovala, že nabídky všech tří účastníků tendru nesplňují všechny požadavky a nelze je dále hodnotit. Rozhodnutí je teď na nové ministryni obrany.
„Jsme si vědomi toho, že rozhodnutí bychom neměli příliš dlouhou dobu odkládat,“ komentovala Jana Černochová.
„Budeme s panem náčelníkem generálního štábu, náměstkem pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Luborem Koudelkou, právníky a lidmi, kteří připravovali specifikace, diskutovat hned v prvním lednovém týdnu,“ řekla Černochová.
Mohlo by vás zajímat
Předpokládá se, že od náměstka a jeho týmu dostane návrhy možných variant řešení zakázky. Podle nich vyberou další postup, který následně prodiskutuje i s premiérem Petrem Fialou.
Jaká jsou kritéria?
Firmy musejí uspět ve třech skupinách kritérií. Nejdůležitějším je cena a náklady životního cyklu, to bude rozhodovat z 55 procent. Následují technické parametry, které budou mít vliv na vítěze ze 30 procent. Zbylých 15 procent určí rozsah zapojení českého průmyslu do zakázky.
Armáda požaduje vozidla v sedmi modifikacích. Většina bude sloužit jako bojová vozidla pěchoty. Ta musí uvézt 11 vojáků, mít věž s osádkou a kanon ráže 30 milimetrů. Další budou ve verzích velitelské, průzkumné, ženijní, vyprošťovací, zdravotnické a jako dělostřelecká pozorovatelna.
Jak šel čas s BVP
S nabídkou na účast v tendru oslovilo ministerstvo obrany původně čtyři potenciální dodavatele. Kromě výše zmíněných bylo účastníkem i německé konsorcium PSM s obrněncem Puma. To ale muselo ze soutěže odstoupit kvůli nesplnění armádních požadavků.
Nová vozidla mají nahradit letité obrněnce pocházející ještě z dob Sovětského svazu. Stroje budou tvořit páteř těžké brigády, kterou se Česko v NATO zavázalo mít k dispozici v roce 2026.
Ministerstvo je s výběrem ve skluzu, vítěz měl být znám již v roce 2019.
(čtk, nik)