Středa, 18. května, 2022

Největší objednávka od evropského dopravce. Airbus dodal Air France první z šedesátky letadel A220

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Francouzské aerolinky Air France se radují z prvního letounu A220-300. Celkem šedesát letadel tohoto typu objednal dopravce u společnosti Airbus. Stroj byl dodán z montážní linky Airbusu v Mirabelu v kanadském Quebecu a oficiálně představen veřejnosti během slavnostního ceremoniálu na pařížském letišti Charles-De-Gaulle. Air France jej začne používat od letošní zimní sezóny.

Letadlo typu A220, které umožňuj umístění stovky až 150 sedadel, aktuálně představuje nejefektivnější a nejflexibilnější letadlo na trhu. Air France si zvolil celkem 148 sedadel a pouze jednu třídu.

Na středně dlouhé tratě

První letadlo Air France A220-300 bude na středně dlouhých tratích provozováno od zimní sezóny 2021. V současné době francouzská společnost provozuje flotilu 136 letadel Airbus. Zároveň obnovuje svou dálkovou flotilu a převzala dodávku jedenácti z celkem 380 objednaných letadel A350.

Uspořádání uvnitř letounu nabízí cestujícím maximum pohodlí ­– nejširší kožená sedadla, největší okna a až o dvacet procent větší úložný prostor nad hlavami cestujících. Kromě toho je možné se připojit k Wi-Fi a u každého sedadla jsou k dispozici dvě USB zásuvky.

Tišší a úspornější

Jde o jediný letoun, který spojuje nejmodernější aerodynamiku, pokročilé materiály a nejnovější generaci dvouproudových motorů Pratt & Whitney. S doletem až 6 390 kilometrů poskytuje A220 leteckým společnostem větší provozní flexibilitu.

Foto: Airbus

A220 přináší až o 25 procent nižší spotřebu paliva a emise oxidu uhličitého v přepočtu na jedno sedadlo ve srovnání s letouny předchozí generace a o 50 padesát procent nižší emise oxidů dusíku než průmyslové standardy. O padesát procent je ve srovnání se staršími letouny nižší i hluková stopa.

Velkorysý nákladní prostor

Nákladní prostor v podpalubí A220 se může pochlubit širokou rovnou podlahou a svislými bočnicemi pro efektivní stohování, což má za následek výrazně vyšší využitelný objem než u konkurence.

Ke konci letošního srpna dodal Air Bus více než 170 letadel A220 jedenácti leteckým dopravcům po celém světě.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter