Pátek, 16. dubna, 2021

Největší fotovoltaickou elektrárnu postaví společně ŠKODA AUTO a ČEZ

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V mladoboleslavském závodě ŠKODA AUTO má vyrůst další fotovoltaická elektrárna. Dohodli se na tom zástupci ŠKODA AUTO a ČEZ. Jde o rozšíření spolupráce na projektech týkajících se získávání ekologické energie. Během několika let chce ŠKODA AUTO ve svých závodech používat k výrobě vozů pouze energii z neutrálních zdrojů.

Od druhé poloviny tohoto desetiletí bude energie na výrobu vozů a komponentů ve výrobních závodech společnosti ŠKODA AUTO v České republice pocházet kompletně z obnovitelných zdrojů.

„Jako automobilka působící po celém světě bereme svou klimatickou a environmentální odpovědnost velmi vážně a realizujeme v rámci naší strategie GreenFuture dlouhodobě účinná opatření. Například tak urychlujeme vývoj energeticky efektivních a bezemisních vozů a v rámci celé naší výroby vozů a komponentů přecházíme na bezuhlíkové zdroje energie. Mám velkou radost z toho, že jsme přitom získali na svou stranu silné a angažované partnery – Skupinu ČEZ a zejména našeho dlouholetého dodavatele energií, společnost ŠKO-ENERGO,“ uvádí předseda představenstva Škoda Auto Thomas Schäfer.

Šest tisíc solárních modulů

Největší fotovoltaická elektrárna v České republice vznikne na střechách ŠKODA Parts Centra i logistických budov poblíž hlavního závodu automobilky v Mladé Boleslavi. Celkem bude instalováno téměř 6000 solárních modulů. Jejich jmenovitý výkon bude činit 2300 kilowatt a výroba elektřiny přesáhne 2200 megawatthodin ročně.

Využívat se budou moduly nejnovější generace, které disponují více než dvojnásobnou kapacitou oproti běžným solárním modulům.

Bezemisní budoucnost energetiky

„ČEZ je největším výrobcem elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku a na jejich rozvoj se intenzivně zaměřujeme. Jsme také největším provozovatelem dobíjecích stanic pro elektromobily. Budoucnost energetiky je bezemisní, stejně jako je budoucnost dopravy elektrická. V rámci úzké spolupráce nabídneme společnosti ŠKODA AUTO své know-how, abychom mohli společně realizovat ambiciózní cíle udržitelného rozvoje,“ konstatuje předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.

Za instalaci i provoz zařízení ponese odpovědnost společnost ČEZ ESCO, koordinaci projektu převezme ŠKO-ENERGO. Zahájení realizace solární elektrárny je naplánováno na léto tohoto roku, na podzim pak bude připojena k přenosové soustavě.

Část elektřiny ekologicky vyrobené ve společnosti ŠKODA AUTO již nyní pochází z fotovoltaické elektrárny. Na konci roku 2019 automobilka uvedla do provozu solární panely se jmenovitým výkonem 441 kilowatt-peak instalované na střechách Servisního centra v Kosmonosech.

(ede)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter