INZERCE

Seřadiště závěsných souprav v utlumovaném Dolu ČSA na Karvinsku. Ilustrační snímek. Foto: DIAMO

Nejsou lidi. V hornictví chybějí experti pro technický dozor. Báňský úřad pomůže změkčením požadavků

V současné době je velmi těžké získat pracovníky pro oblast hornictví s dosud předepsaným stupněm vzdělání, kteří by splňovali požadavky vyhlášky o požadavcích na odbornou kvalifikaci a odbornou způsobilost při technickém dozoru při hornické činnosti. Český báňský úřad tomu chce proto napomoci změkčením kritérií ve zmíněné vyhlášce.

V současnosti je podle Českého báňského úřadu téměř nereálné získat pracovníky pro oblast hornictví s dosud předepsaným stupněm vzdělání, kteří by splňovali požadavky předmětné vyhlášky. Jde především o pracovníky technického dozoru.

Pro specifickou způsobilost „technický dozor pro vedení důlních děl na povrchu“ nebude dle dikce nového znění vyhlášky o požadavcích na odbornou kvalifikaci a odbornou způsobilost při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem potřeba nadále dosud stanovený stupeň vzdělání v této prováděcí normě. Požadovaný druh vzdělání, případně odborné praxe, tak nově stanoví pro konkrétní osobu závodní dolu, závodní lomu, resp. závodní.

Závodní lomu je fyzická osoba odpovědná za bezpečné a odborné řízení hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem: na lomech s celkovou roční těžbou užitkového nerostu vyšší než 500 tisíc tun.

„V současné době není ve vazbě na požadavky výkonu činnosti dozorovaných organizací zajištěno dostatečné množství odborně způsobilých zaměstnanců, kteří by splňovali stávající předpoklady právních předpisů na technický dozor. Dlouhodobě není zájem studentů o technické obory takový, aby jejich počtem bylo možné, ve vazbě na nabídky oborů středního a vysokého školství, pokrýt potřeby pro výkon odborné způsobilosti ´odborný dozor´,“ tvrdí Český báňský úřad.

Pracovníci Báňské záchranné služby GEAM při práci v odvodňovací štole Barbora v lokalitě Krahulov-Nučice. Ilustrační snímek. Foto: DIAMO

Současný právní stav vychází z poslední novely vyhlášky v roce 2020 a s ohledem na vývoj legislativy v oblasti horního práva a poznatků ve správní činnosti státní báňské správy bylo nutné přistoupit k novelizaci zmiňované vyhlášky.

Výsledným stavem novelizace předmětné vyhlášky by při současném zachování míry stupně bezpečnosti a ochrany zdraví při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem, mělo být rozšíření okruhu technicky odborně kvalifikovaných osob v specifických oblastech hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem.

„Český báňský úřad odpovídá za náležitou právní úpravu v oboru své působnosti včetně právní úpravy prováděcími právními předpisy, které je povinno vydat v souladu se zákonným zmocněním. Nepřijetím navrhované právní úpravy by nedošlo k provázání právní úpravy s reálnou praxí a nastavení systému odborné způsobilosti by nebylo u řady organizací možno pokrýt z nabídky odborníků na trhu práce, a to ani z ciziny,“ uvádí dále báňský úřad.

Konzultace byly dle úřadu prováděny s odbornou veřejností (od zaměstnavatelských svazů, středních a vysokých škol, odborných institucí až po jednotlivé subjekty působící v oblasti hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem). Jako podklady pro zpracování novely právního předpisu a její vyhodnocení byly použity poznatky ze správní činnosti státní báňské správy.

Klíčová pasáž vyhlášky by tak měla nově znít: „Technický dozor pro vedení důlních děl v podzemí a podzemních děl musí mít 1. odbornou kvalifikaci v rozsahu alespoň středního vzdělání s maturitní zkouškou v technických oborech uvedených v příloze 1 bod 7 a odbornou praxi při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem alespoň šest měsíců, nebo 2. odbornou kvalifikaci v rozsahu alespoň středního vzdělání s maturitní zkouškou v jiných technických oborech a odbornou praxi při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem alespoň tři roky.

(hrb)