INZERCE

Nový vůz metra pro Varšavu Varsovia, který vyrábí plzeňská Škoda Transporation. Foto: Škoda Transporation

Nejsou lidi. Strojírenská skupina Škoda Group zaměstná 300 studentů techniky z Indonésie

České podniky mají dlouhodobě problém sehnat dostatek zaměstnanců. Plzeňský závod Škoda Group je proto začne „dovážet“ až z Indonésie. Studentům tamních polytechnických škol zajistí ve svých provozech dvouletou praxi, která jim následně pomůže při uplatnění se na indonéském trhu práce. Jak dále Škoda Group uvedla v tiskové zprávě, celkem chce zaměstnat až 300 indonéských studentů.

Prvních dvacet studentů již přicestovalo do České republiky a čeká je několikatýdenní školení, při kterém si osvojí zdejší pracovní postupy. „Projekt je jedinečný nejen vysokým počtem zaměstnanců ze země mimo EU, ale také svou koncepcí. Naši zaměstnanci současně zůstávají studenty polytechnických škol v Indonésii. K nám přijíždějí na dvouletou placenou pracovní stáž, která je v Indonésii zakončena certifikátem o absolvované stáži. To jim později umožní získat lepší uplatnění na tamějším trhu práce,“ vysvětluje Šárka Moučková, viceprezidentka HR oddělení ve Škoda Group.

Přípravy projektu trvaly devět měsíců. Při první misi do Indonésie si zástupci Škoda Group ověřili kvalitu škol a kandidátů a otevřeli diskusi s ministerstvem školství o možné spolupráci. Iniciativu následně podpořily vlády Indonésie i České republiky. „Věříme, že tato iniciativa bude úspěšná. Otevíráme cestu k vytvoření efektivního systému, který umožní firmám získávat potřebné pracovníky ze zahraničí s jasnými pravidly a podporou vlády,“ doplnila Šárka Moučková.

Zájem byl vysoký, do výběrového řízení se přihlásilo téměř 900 studentů z deseti polytechnických škol v Indonésii. Z nich Škoda Group vybranala 300 studentů a studentek ve věku 21 až 29 let, kteří se v následujících dvou letech zařadí mezi české kolegy. Ze začátku jim bude pomáhat tým překladatelů a koordinátorů. Mladí elektromechanici, svářeči a zámečníci pomohou společnosti zvládnout rostoucí objem výroby, které roste díky novým zakázkám.

„Domácí trh práce, bohužel, aktuálně nedokáže nabídnout dostatek kvalifikovaných pracovníků. Pro zaměstnávání občanů mimo EU má Česká republika vyčleněno jen 9600 míst ročně, programy ekonomické migrace jsou proto v současnosti přetížené a firmy čekají na nové zaměstnance půl roku i rok. Je proto potřeba podporovat podobně inovativní projekty,“ uvedl Radek Jakubský, viceprezident Hospodářské Komory ČR.

Letitý problém, který politici neřeší

Na zoufalý nedostatek pracovníků upozorňují firmy i experti řadu let, avšak vláda navzdory tlaku neustoupila od restriktivního přístupu k cizincům z nečlenských zemí EU. „Je zapotřebí si uvědomit, že vlivem přirozeného demografického vývoje české populace se počet pracujících ročně snižuje o přibližně 40 tisíc. V 60. letech minulého století se ročně rodilo v průměru 140 tisíc dětí. Tito lidé v současné době odchází postupně do důchodu. Na pracovní trh vstupují populační ročníky mileniálů, kterých se ročně rodilo přibližně 100 tisíc,“ upozorňuje Radovan Hauk z poradenské firmy Moore Czech Republic.

Počet neobsazených pracovních míst se dlouhodobě podle oficiálních statistik Úřadu práce ČR pohybuje kolem 300 tisíc. „Neobsazenými pracovními místy zaměstnavatelé nevyužívají plně svůj produkční potenciál, který by se projevil v jejich ekonomice v podobě vyšších tržeb a pravděpodobně i vyššího zisku. Z makroekonomického hlediska tím Česká republika přichází každý rok o část hrubého domácího produktu, kterou lze kvantifikovat v řádu 350 až 375 miliard korun ročně, což je přibližně 5 až 5,5 % HDP,“ zmínil Radovan Hauk.

Nízká úroveň nezaměstnanosti navíc způsobuje přehřátý pracovní trh a vyvolává neúměrný tlak na zvyšování mezd zaměstnancům. Rychlý růst mezd kopíruje ty profese a odvětví, kde je nedostatek pracovníků nejvyšší. Tedy v oborech zdravotnictví, IT, administrativních pozicích a samozřejmě také v případě stavebních dělníků, řemeslníků, operátorů strojů ve výrobních podnicích a podobně.

(rov)