O miliardovou zakázku na dodávky jaderného paliva do elektrárny Temelín nesoutěží jen ruský Tvel s americkým Westinghousem. Podle zjištění Ekonomického deníku je ve hře ještě třetí uchazeč – francouzský jaderný koncern Framatome. Vítěz přitom nemusí být pouze jeden, výsledkem tendru může být i kombinace dodávek ze dvou různých zdrojů.

Soutěží se o dodávku paliva na deset let, současná smlouva mezi společnostmi ČEZ a Tvel ohledně palivových souborů do Temelína skončí v roce 2024. Zajímavý je samozřejmě ekonomický rozměr soutěže. Pro představu: za posledních deset let se do Česka podle údajů Českého statistického úřadu dovezlo jaderné palivo za 33 miliard korun, z toho zhruba polovina připadá na Temelín. Okolo 16 nebo 17 miliard korun by se tak mohla pohybovat v dnešních cenách i hodnota aktuálního tendru.

Druhý rozměr je politický. Poté, co se provalilo, že za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 stály ruské tajné služby, se mnozí ptají, zda je pro nás Rusko ještě vhodným partnerem pro spolupráci v energetice. Nyní se nabízí šance dodavatele změnit. Podle ankety Ekonomického deníku by si přáli vyřazení ruského Tvelu z dodávek paliva oslovení zástupci TOP 09 a STAN. Další politici by uvítali diverzifikaci dodávek, tedy nákup od dvou různých dodavatelů.

Podle vyjádření společnosti ČEZ byl proces výběru dodavatele zahájen v roce 2016, kdy ČEZ oslovil všechny tři potencionální dodavatele pro dodávku paliva do reaktorů typu VVER 1000. Tyto společnosti následně dodaly podklady týkající se zájmu o účast v budoucím tendru a doložily kvalifikační předpoklady. Samotné výběrové řízení bylo formálně zahájeno v prosinci 2019 oslovením uchazečů. Zájem projevili všichni tři oslovení – Tvel, Westinghouse Electric Sweden a Framatome.

Mohlo by vás zajímat

Soutěž nemá formální podobu veřejné zakázky, dodávka paliva pro výrobu energie patří mezi výjimky v zákoně, kdy sektorový zadavatel z oboru energetiky není povinen veřejnou soutěž vyhlašovat. „Harmonogram výběrového řízení předpokládá výběr optimální nabídky nebo kombinace nabídek do konce roku 2021 a následně projednání smluv s ESA (Euratom Supply Agency) a jejich podepsání v první polovině roku 2022,“ dodává mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Pohled na reaktorovou halu Jaderné elektrárny Temelín. Foto: ČEZ

Co se týká bezpečnosti dodávek, je vše pojištěno vysokými zásobami paliva ve skladech. V případě potíží by tyto rezervy vystačily na zhruba tři roky provozu jaderných bloků. Navíc ČEZ sám nakupuje na světovém trhu uran, který si nechává obohatit na území Evropské unie. Ruský Tvel tak pouze na zakázku vyrábí z již obohaceného uranu palivové soubory.

Americký Westinghouse již v minulosti palivové soubory do temelínských reaktorů dodával, a to v prvních letech po spuštění. Ke změně došlo na přelomu let 2009 a 2010 poté, co soutěž na dodavatele paliva vyhrál ruský Tvel. ČEZ s ním uzavřel smlouvu na 10 let, s uplatněnou opcí se nakonec protáhla na 15 let. Zajímavostí je, že Westinghouse Electric v roce 2019 dodal šest testovacích souborů paliva. Používají se v reaktoru prvního bloku společně s palivem od ruského Tvelu.

David Tramba