Letošní setkání představitelů EU a Japonska v Tokiu rozšířilo agendu i na sektor obrany. Summit odrážel rostoucí obavy z války na Ukrajině, napětí ohledně budoucnosti Tchaj-wanu nebo pokračující nestabilitu na Blízkém východě.
Lídři EU António Costa a Ursula von der Leyenová se setkali s japonským premiérem Šigeru Išibou, aby jednali o prohloubení spolupráce. Zatímco se předchozí summity EU a Japonska soustředily hlavně na obchodní otázky – od digitalizace po zelené iniciativy –, v rámci letošního setkání se řešila i spolupráce v oblasti obrany, ekonomické odolnosti a technologické suverenity v reakci na stále nepředvídatelnější globální prostředí.
Posilování partnerství
Podle společného prohlášení vedoucích představitelů je strategické partnerství mezi Japonskem a EU „silnější a důležitější než kdykoli předtím“.
„Summit se zabývá posílením partnerství formou konkrétních kroků, zejména ve třech klíčových oblastech: bezpečnost a obrana, multilateralismus, obchodní a ekonomická bezpečnost,“ vysvětlil předseda Evropské rady António Costa. Obrana a globální bezpečnost mají být prioritou, protože bezpečnost Evropy závisí také na poměrech v indicko-pacifickém regionu, doplnil Costa.
Japonské spojení inovací a tradice
Šéfka Evropské komise von der Leyenová kromě uspořádání summitu v Tokiu ocenila i světovou výstavu Expo v Ósace: „Ukázala nám něco, v čem je Japonsko mimořádně dobré. Spojení inovací a tradice.“
Von der Leyeonová poblahopřála Japonsku také k uzavření dohody o clech se Spojenými státy. „Svět se rychle mění. Pro strategické partnery, jako jsme my, to znamená být ještě blíž, abychom mohli společně čelit výzvám naší doby,“ dodala. S těsnější spoluprací souhlasil i japonský premiér Šigeru Išiba. „Silné a stabilní vztahy mezi EU a Japonskem jsou zásadní,“ poznamenal.
Mohlo by vás zajímat

EU a Japonsko mají více než 570 milionů obyvatel a společně tvoří téměř čtvrtinu globálního HDP a téměř 20 % globálního obchodu se zbožím a službami.
Kybernetická bezpečnost a ochrana podmořské infrastruktury
V případě oblasti bezpečnosti a obrany se Evropa s Japonskem dohodla na posílení spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti, hybridních hrozeb, jako jsou dezinformace, a ochrany podmořské infrastruktury. Rovněž byla zahájena jednání o dohodě, jež má podpořit budoucí spolupráci v oblasti obranného průmyslu.
V případě ekonomické spolupráce se má zaměřit pozornost obou ekonomických bloků na oblast kritických minerálů, polovodičů a strategických dodavatelských řetězců. EU a Japonsko rovněž podporují reformy Světové obchodní organizace (WTO) a užší hospodářskou koordinaci v rámci G7. Obě strany se dohodly na urychlení zapojení Japonska do programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa.
Lídři Unie a Japonska společně odsoudili válku Ruska na Ukrajině, vyslovili se proti čínským vojenským aktivitám v Jihočínském moři a kritizovali raketové testy Severní Koreje. Vyzvali také k trvalému příměří v Gaze.