INZERCE

Po uvedení do provozu bude jaderná elektrárna v polské lokalitě Lubiatowo-Kopalino vytvářet HDP v minimální výši 38 miliard zlotých a podporovat 16 300 pracovních míst ročně. Ilustrační snímek. Foto: Elektrownia Jądrowa Lubiatowo Kopalino

Nejen Američané a Korejci. Do Polska míří kvůli jádru i Japonci a Nizozemci

Po USA a Jižní Koreji se po Polsku začaly poohlížet další země, které mají zkušenosti s jadernou energií. a Polská ministryně průmyslu Marzena Czarnecka a náměstek japonského ministra hospodářství, obchodu a průmyslu Japonska Šindži Takeuči podepsali memorandum o porozumění o spolupráci v jaderném sektoru. Memorandum potvrzuje zájem o bilaterální spolupráci mezi oběma zeměmi při rozvoji jaderné energetiky jako technologie, která umožňuje dosáhnout cílů energetické transformace a má pozitivní dopad na energetickou bezpečnost.

Dohoda rovněž vybízí ke spolupráci na úrovni hospodářských subjektů a průmyslových technologií. Přední společnosti v japonském jaderném sektoru mají zájem o rozvoj spolupráce s evropskými společnostmi.

Součástí polsko-japonské spolupráce v oblasti jaderné energetiky je také spolupráce s Mezinárodním centrem pro spolupráci Japonského fóra atomového průmyslu (JAIF ICC – JICC) – působícím při japonském ministerstvu hospodářství, obchodu a průmyslu (METI).

JICC realizuje aktivity podporující budování kompetencí zemí realizujících jadernou energetiku prostřednictvím výměny informací, expertních misí a organizace workshopů, konferencí a seminářů, a to v oblastech jako jsou: rozvoj lidských zdrojů, sociální komunikace, jaderná bezpečnost a příprava potřebné infrastruktury pro jaderné projekty.

Tato spolupráce umožňuje Polsku budovat jaderné dovednosti a kompetence, což je zásadní pro provádění polského programu jaderné energie.

Polská ministryně průmyslu Marzena Czarnecka a náměstek ministra hospodářství, obchodu a průmyslu Japonska Šindži Takeuči po podpisu memoranda. Foto: Ministerstvo průmyslu Polsko

Školení od Nizozemců

Ve stejný den byla podepsána dohoda o spolupráci mezi polskou Národní agenturou pro atomovou energii (PAA) a nizozemským úřadem pro jadernou bezpečnost a radiační ochranu (ANVS).

Dohoda – podepsaná prezidentem PAA Andrzejem Głowackim a předsedkyní ANVS Annemiek van Bolhuis – otevírá možnost výměny informací o osvědčených postupech v oblasti dohledu nad využíváním jaderné energie pro mírové účely mezi regulačními orgány.

Předpokládá společné aktivity při organizaci technických jednání, školení a výměny dokumentace nezbytné pro přípravu jaderného dozoru na činnosti související s licenčním procesem nových jaderných technologií.

„V Polsku a Nizozemsku roste zájem o využití nových jaderných technologií, což způsobuje zvýšené výzvy pro národní instituce, které dohlížejí na jejich bezpečné používání,“ uvedla PAA.

Velké jaderné plány

Polsko má v současné době rozsáhlé plány na rozvoj kapacit jaderné energie. V září 2021 bylo oznámeno, že do roku 2040 by mohlo být postaveno šest velkých tlakovodních reaktorů s kombinovaným instalovaným výkonem 6-9 GWe jako součást plánu země na snížení závislosti země na uhlí. Podle schváleného harmonogramu bude výstavba první jaderné elektrárny zahájena v roce 2026, přičemž první reaktor – s kapacitou 1,0 – 1,6 GWe – bude uveden do provozu v roce 2033. Další bloky budou realizovány každé 2-3 roky. Pobřežní města Lubiatowo a Kopalino v polské obci Choczewo v Pomořanském vojvodství byla označena za preferovanou lokalitu pro první velkou jadernou elektrárnu v zemi.

V listopadu 2022 polská vláda oznámila, že první elektrárna s kapacitou 3750 MWe bude postavena v Pomořansku s využitím technologie AP1000 od americké společnosti Westinghouse. Dohodu, která stanoví plán na dodávku elektrárny, podepsaly v květnu loňského roku společnosti Westinghouse, Bechtel a Polskie Elektrownie Jądrowe.

V listopadu loňského roku vydalo polské ministerstvo klimatu a životního prostředí zásadní rozhodnutí o druhé velké jaderné elektrárně v zemi. V regionu Patnów-Konin jsou plánovány dva APR1400 reaktory dodané Jižní Koreou – společností KHNP.

(nik)