INZERCE

Nejasná cesta OPECu k omezení těžby ropy

Saudská Arábie a Rusko nacházejí společnou řeč při řešení problému přebytku ropy na světovém trhu.

Saudská Arábie dala najevo, že její souznění s Ruskem v otázce omezení těžby ropy bylo „začátkem procesu“. Ale cesta k nějakému razantnějšímu snížení těžby k eliminaci světového přebytku ropy na trhu je zatím nejasná a bude nejspíš hodně klikatá.

Když saudskoarabský ministr pro energii a těžbu Ali al-Naimi oznámil, že dohoda z Dauhá je jen předehrou k dalším krokům, vzbudil mnoho nadějí, že odpor království k omezování těžby ropy konečně oslabuje. Ropa se vzápětí vzpamatovala z nejnižších úrovní ceny za posledních 12 let, neboť se zdálo, že vzniká širší koalice, která ukončí ropný pád.

Problém je ale v tom, že od chvíle, kdy se zúčastněné státy dohodly na zmrazení objemu těžby, se žádné další kroky nepodnikly. „Čtyři producenti, kteří se k dohodě připojili, se už blíží dohodnutému maximu,“ řekl agentuře Bloomberg Miswin Maheš, analytik banky Barclays. „Dohoda na zakonzervování objemu těžby je vlastně podobná tomu, když se dva pistolníci, kterým dochází střelivo, domluví, že na sebe již nebudou střílet,“ dodal.

Dohoda, dosažená minulý týden v katarské metropoli je první známkou kooperaci mezi zeměmi OPEC a těmi, které v Organizaci nejsou. Zapojení zemí mimo OPEC byla ostatně jedna z podmínek Saudské Arábie k tomu, aby vůbec o nějakém omezení těžby uvažovala.

Nigérie, také členská země OPEC, na jedné straně podporuje zmrazení těžby, na straně druhé chce ale dát Iráku a Íránu šanci, aby obnovily svůj někdejší podíl na světovém ropném trhu. „Země jako Irák a Írán stály nějakou dobu mimo trh. A nyní, když chtějí svou pozici obnovit, bychom jim v tom neměli příliš bránit,“ řekl nigérijský ministr energetiky Emmanuel Kachikwu.

Ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič prohlásil, že zmrazení těžby není něco, co by Rusko mělo nějak výrazně pocítit. Rusko prý i bez toho těží v únoru zhruba tentýž objem ropy, jako v lednu. „Zmrazení těžby ropy prakticky nijak neovlivní naše odhady objemů ropy, které Rusko letos dodá na trh,“ řekl Jeff Currie, komoditní analytiky banky Goldman Sachs. Rusko tak bude i nadále těžit něco přes 10 milionů barelů ropy denně.

Rusko-saudskoarabské sblížení je podle mnoha pozorovatelů prvním prozatímním krokem k něčemu většímu. Tím je prý obnovení chuti OPECu znovu ovládat ropný trh. „OPEC není mrtvý, je zpět,“ říká Olivier Jakob, ředitel poradenské společnosti Petromatrix.

Jakob zmrazení těžby popisuje jako meziopatření, které vyústí v dohodu o nových těžebních kvótách na příštím setkání celé skupiny, které se uskuteční 2. června. Zatím poslední jednání OPECu bylo zakončeno zrušením jakýchkoli limitů na těžbu s tím, jak se členské země soustředily na uhájení svého podílu na světovém trhu s ropou.

„Toto je skutečný, životaschopný plán, jak dostat každého zpět na palubu,“ řekl Yasser Elguindi, specialista na ropu v konzultantské firmě Medley Global Advisors. „Pokud Írán v určité chvíli zakonzervuje objem těžby, pak může vzniknout prostor pro diskusi o omezení, bude-li třeba,“ dodává Elguindi.

Zmrazení těžby by mělo trvat další tři měsíce. Poté má být jeho účinnost vyhodnocena, což bude sloužit jako podklad pro setkání zemí OPECu s Ruskem a ostatními významnými producenty ropy, které by se mělo uskutečnit v červnu ve Vídni. Podobná iniciativa se objevila už před zasedáním OPECu v listopadu 2014, ale zkrachovala.

„Omezení těžby ropy bude velmi obtížné,“ říká Amrita Sen, komoditní analytička. „OPECu se ale podařilo vnést na trh dostatek nejistoty k tomu, aby spekulanti dvakrát zvážili, zda vsadit na další zlevňování černého zlata,“ dodala.

-usi-